Středočeské památky čekají lepší časy
- 26. března 2018,
- 18:05,
- Středočeský kraj,
- Věra Dušková
Střední Čechy jsou po Jihočeském kraji druhým regionem s největším počtem nemovitých památek. Ty jsou však někdy v žalostném stavu. Hlavně ty menší, které mnohdy zůstávají stranou zájmu. Vedení Středočeského kraje chce tento stav radikálně změnit.
Na obnovu památek bychom se ve Středních Čechách měli do budoucna dívat zcela novátorským úhlem pohledu. Neměli bychom v nich spatřovat jen historicky cenné budovy, ale především inspiraci a prostor pro společenský život v místech kde se nacházejí.
"Já si vážím jakéhosi základního podnětu, který přinesla paní hejtmanka Středočeského kraje odborníkům na na památkovou péči, protože nás inspirovala, abychom se podívali na památky nejenom očima úřadu, ale zejména očima vlastníka. A my jsme ten pohled vlastníka ještě o trochu zmodifikovali, protože naší zkušeností je, že památky nacházejí svůj nový smysl a svůj nový život tam, kde správně funguje lokální kulturní komunita," řekla Kateřina Pešatová, vedoucí Odboru kultury a památkové péče.
Jako např. v obci Starkoč na Kutnohorsku, kde místní občané vzali do svých rukou obnovu kostela a dokonce za tímto účelem založili spolek.
"Tři čtvrtiny občanů obce jsou členy, kteří dávají nějaký vklad, a prostřednictvím toho spolku se snažíme o ten kostel pečovat a zachránit ho," řekl Jan Jiskra, starosta obce Starkoč.
A to i přesto, že vlastníkem není obec, ale církev.
"Buď budeme nadávat na církev, že se o to nestará, nebo sami přiložíme ruku k dílu. Snažíme se o ten kostel pečovat sami, protože on je nějakou sounáležitostí a patří k té obci. A ta obec ho potřebuje na mnoho věcí, ať už jsou to bohoslužby, různé významné akce, svatby," řekl Jan Jiskra.
Po celém Středočeském kraji je takových drobných památek spousta. Zámečky, tvrze, statky, mlýny a řada dalších kamenných svědků našich dějin. Jejich rekonstrukce jsou často technicky náročné a nákladné a majitelé nezřídka nebývají žádní magnáti, ale docela obyčejní lidé, kteří se památkám věnují z čistého entuziasmu a jsou v tom většinou sami. A právě to chce Středočeský kraj svým novým přístupem změnit.