• Načítám...
>

Vědecké poznatky by měly být sdílené

Středočeskému inovačnímu centru se v rámci programu s názvem MERIT podařilo shromáždit, na středočeských vědeckých pracovištích, řadu zahraničních vědců. Spolu s nimi se do programu zapojili i čeští výzkumníci se zahraniční zkušeností.

Reklama

Program MERIT Středočeského inovačního centra učinil Středočeský kraj s jeho výzkumnými pracovišti atraktivní pro zahraniční vědecké kapacity. Sdílení zkušeností a informací pak prospívá nejen české vědě, ale i vědeckým pracovištím v blízkých i vzdálených zemích. A právě otevřený přístup k vědeckým poznatkům byl tématem konference, kterou Středočeské inovační centrum v rámci programu MERIT organizovalo společně s Fyzikálním ústavem Akademie věd České republiky.

„Učíme vědce, aby zodpovědně přistupovali a nakládali se svými výsledky a aby je vlastně dali k dispozici jiným vědcům z vědecké komunity po celém světě. Jde o to, aby někdo na druhém konci světa zbytečně nebádal nad tím, co už vybádal někdo jiný,“ vysvětlila Martina Vycudilíková - programová manažerka MERIT, SIC.

Podobný program, jako je MERIT Středočeského inovačního centra, má i Fyzikální ústav Akademie věd. Obě instituce pak logicky úzce spolupracují.

„Fyzikální ústav získal obdobný projekt, jako má SIC program MERIT. U nás se jmenuje Physics for Future a je určený pro šedesát postdoktorandů. Se SICem spolupracujeme hlavně na vzdělávacím programu,“ upozornila Markéta Iffland - projektová manažerka programu Physics for Future, FZU.

„Takže tady dneska máme účastníky obou dvou programů. Máme tady zhruba asi šedesát vědců. Většinou zahraničních, ale působících v České republice, ale i českých vědců,“ doplnila Martina Vycudilíková - programová manažerka MERIT, SIC.

Otevřený přístup k vědeckým poznatkům si určitě pozornost mnoha vědců zaslouží, protože to není jednoduchá problematika. Musíme totiž zvažovat zároveň i ochranu duševního vlastnictví a konkurenční tlaky, které se ani vědě nevyhýbají. Nicméně využívají-li vědecká pracoviště veřejné zdroje, není asi takový požadavek nepochopitelný.

„My vlastně v rámci našeho programu, který je financován z grantu EU, máme ještě specifické podmínky, že ten přístup musí být dán okamžitě a ty výsledky musí být snadno dohledatelné a znovu použitelné,“ upozornila ještě Martina Vycudilíková - programová manažerka MERIT, SIC.

Důkazem toho, že je program MERIT dobře nastavený, je fakt, že své inovativní projekty chtějí v téměř dvaceti středočeských výzkumných organizacích realizovat postdoktorandi ze čtyř kontinentů.

Reklama

Mohlo by Vás zajímat


Nejnovější zprávy Středočeský kraj


Reklama

PR články

Více PR článků
Zavřít reklamu