Knihu Voda a krajina pokřtili ve Vodním domě
- 16. ledna 2018,
- 17:53,
- Středočeský kraj,
- Věra Dušková
Ačkoliv jsme ve druhé polovině loňského roku zažili jen málo dní bez zatažené oblohy a deštivého počasí, máme problém s vodou. A nejen my - i spousta dalších států kolem nás, i v daleké cizině. Příčinami se zabývá kniha autorského týmu Václava Cílka s názvem Voda a krajina.
Kde jinde bychom měli pokřtít knihu Voda a krajina než ve Vodním domě u Švihova na Želivce. Největší vodárenské nádrže ve střední Evropě. Ale jak už název napovídá, autoři knihy se nezabývají jen vodou samotnou, ale i změnami v krajině a s nimi související zhoršenou schopností zadržovat vodu.
"Voda a krajina je kniha, která je hlavně o hospodaření s vodou a zachytávání vody v krajině. Ono se totiž ukazuje, že ty srážky se prakticky nemění a přesto je výsledkem sucho," řekl Václav Cílek, vedoucí autorského týmu.
"Každá takováto publikace, která je z části odborně zaměřená, tak působí velmi pozitivně z hlediska osvěty mezi širokou veřejností, to si myslím, že bude její veliký přínos," řekl Petr Kubala, generální ředitel Povodí Vltavy.
Voda a krajina aneb Kniha o životě s vodou a návratu k přirozené krajině vznikla ve spolupráci se Středočeským krajem, který vše co souvisí s vodou krajině a s vodními zdroji vnímá velmi intenzivně.
"Téma vody v rámci České republiky i v rámci celého bio prostoru střední Evropy je velice aktuálním tématem," řekl Jiří Holub, ředitel Krajského úřadu Středočeského kraje.
Kraj navíc může inspirovat i nižší územní samosprávné celky k projektům revitalizace toků, údolních niv, mokřadů a dalších prvků původní krajiny, které významně ovlivňují její schopnost zadržovat vodu.
"Problémy s vodou budou chronické. Ony jsou chronické ve většině států. Ale protože je tady ta naděje, že té vody padá stále stejně a možná trochu více, tak je důležité umět tu vodu zachytit a umět s tou vodou hospodařit," řekl Václav Cílek.
"O vodu se musíme starat tak jako o životně důležitou základní životní složku, protože tu vodu nám nikdo nedá," řekl Petr Kubala.
Podle hejtmanky Středočeského kraje, která napsala ke knize Voda a krajina předmluvu, není vyloučeno, že se nacházíme na rozhraní dvou vodních epoch. V té první jsme se snažili vody zbavovat a v té druhé se učíme ji zadržovat.