• Načítám...
>

Krajské nemocnice čelí velké konkurenci

Problémů, se kterými se zdravotnictví potýká a to nejen ve Středočeském kraji, je více než dost. Jedním z nich jsou bezpochyby finance. Do potíží se dostávají i velmi kvalitní nemocnice.

Reklama

Stáří 120 let. Zdravotní stav po záchvatu platební neschopnosti vykazuje mírné zlepšení. Řeč je o nemocnici v Mladé Boleslavi, jedné z 5 Oblastních nemocnic Středočeského kraje, která se spolu s nemocnicí v Kladně dostala do finančních potíží. Díky krajské dotaci vykročila na lepší cestu a dokonce buduje.

"Teď jsme v objektu, kterému se říká stará chirurgie, je to jeden z nejstarších objektů v této nemocnici. Děláme z něj moderní prostory," řekl Ladislav Řípa, ředitel Oblastní nemocnice Mladá Boleslav.

"Jak se stane, že se taková nemocnice dostane do problémů?"

"Pro mě je to vysvětlení vcelku jednoduché, protože jsem v této nemocnici do roku 2008 působil, takže jsem přesvědčen o tom, že to je jen o tom, jak intenzivně se té nemocnici věnujete, kolik úsilí tomu dáváte a samozřejmě spousta vnějších okolností," řekl Ladislav Řípa.

"Nemá na to vliv ta příliš velká konkurence v kraji?"

"Je to jeden z těch faktorů. To jsou ty vnější podmínky, které to ovlivňují. Samozřejmě ve středních Čechách je spoustu poskytovatelů zdravotní péče, tedy nemocnic," řekl Ladislav Řípa.

Téměř 3 desítky nespecializovaných nemocnic. Všichni se snaží dělat všechno a to v blízkosti Prahy.

"Pro velkou část toho území bude Praha a pražské nemocnice přirozenou volbou," řekl Martin Kupka, náměstek hejtmanky Středočeského kraje.

Praha většinou táhne vážnější případy, které představují pro nemocnici vyšší výdělek.

"My potřebujeme především ty pacienty pro to, abychom udrželi ty příjmy pojišťoven na těch lůžkách, tzn. to jsou ti na interně, ty co operujeme," řekl Ladislav Řípa.

Ve středních Čechách tedy určitě přežijí jen ta zařízení, která budou pro pacienty stejně přitažlivá, jako ta pražská. Kraj si tedy už v roce 2007 vytvořil páteřní zdravotnickou síť, kterou lze ještě zvládnout. Sestává z 5 Oblastních nemocnic, záchranné služby a 5 dětských center. Zbytek zdravotnických zařízení byl zprivatizován. I tak je účet pořádně vysoký.

"My bychom potřebovali pro příští rok, jen pro provoz všech těch zařízení, přes 800 milionů korun," řekl Martin Kupka.

Krotitelkou nákladů se má stát nově zřízená Asociace středočeských nemocnic.

"Testujeme, zda dokážeme společnými silami nakoupit zdravotnický materiál levněji," řekla Michaela Kynkorová, ředitelka Asociace středočeských nemocnic.

Výše nákladů samozřejmě určuje schopnost uspět v konkurenčním boji. Ale tou hlavní výhodou je v případě krajských Oblastních nemocnic především vědomí, že je kraj padnout nenechá. I díky tomu se v Mladé Boleslavi blýská na lepší časy.

"Nyní našim dodavatelům platíme ve splatnosti, podařilo se nám stabilizovat trochu výkonnost, jsme na tom lépe, než jsme na tom byli v předešlém období. Bojujeme každý den o to, abychom byli lepší a hlavně pro pacienty, abychom poskytovali stále co nejlepší servis," řekl Ladislav Řípa. 

Reklama

Mohlo by Vás zajímat


Nejnovější zprávy Středočeský kraj


Dnešní premiéry

Reklama

PR články

Více PR článků
Zavřít reklamu