• Načítám...
>

Lidická galerie nemá ve světě obdoby

Lidická sbírka moderního výtvarného umění je součástí rozsáhlého Památníku Lidice. Tato stálá výstava byla založena významným představitelem hnutí "Lidice Shall Live", tedy "Lidice budou žít", anglickým lékařem Sirem Barnetem Strossem. Ten se významnou měrou zasloužil o obnovení této fašisty vyhlazené vesnice, ale později také o její podporu významnými světovými umělci.

Reklama

Lidická galerijní sbírka světového moderního umění vznikla zcela náhodou v roce 1967, kdy Sir Stross oslovil umělce z celého světa, aby své dílo, pokud budou chtít, věnovali právě galerii lidického Památníku.

"Výtvarní umělci tak skutečně udělali, a díky tomu v téhle chvíli disponujeme výtvarnými díly, které jsou nejenom evropského formátu, ale také toho celosvětového," řekla Michaela Brábníková, asistentka Vzdělávacího oddělení Památníku Lidice.

Celá sbírka galerie je založena na solidaritě a na darech. Znamená to, že i nadále může kdokoli její expozici obohatit svým dílem. Pokud ho komise schválí, pak bude v galerii natrvalo umístěno.

"Na co bych tady chtěla upozornit je to, proč si myslím, že je ta sbírka tak unikátní. Je to hlavně díky René Blockovi, což je berlínský galerista, který v tom 67. roce vyslyšel výzvu Barnetta Strosse a rozhodl se, že osloví umělce, se kterými tehdy spolupracoval. V srpnu v roce 1968, krátce před sovětskou invazí, sem do Československa dovezl 22 velmi kontroverzních současných uměleckých děl," řekla Luba Hédlová, kurátorka sbírky umění.

V Lidické galerii moderního umění jsou zastoupena díla například Gerharda Richtera, nebo poválečného avantgardisty Josepha Beuyse, nebo třeba Sigmara Polkeho. Otevřena je denně od 10 do 17 hodin, a od dubna do října od 10 do 18 hodin. 

Reklama

Mohlo by Vás zajímat


Nejnovější zprávy Středočeský kraj

Reklama

PR články

Více PR článků
Zavřít reklamu