Výstava ukazuje díla kombinující sklo, keramiku i kovy
- 27. srpna 2024,
- 9:11,
- Středočeský kraj,
- Ondřej Švec
Sklo - světlo - keramika, tak zní název výstavy v Muzeu Rakovník, kterou můžete obdivovat až do konce září tohoto roku. Nabízí jedinečné spojení skla, keramiky a nejrůznějších kovů a je doplněna také o malby Kristýny Folprechtové. Většina děl pochází z dílny firmy Sklo Art z Lubence. Původně se tato firma věnovala restaurování historických vitráží, postupně se ale začala věnovat umělecké tvorbě a designu, která si získala dobré jméno u nás i v zahraničí.
Pakliže patříte mezi milovníky umění a obdivovatele skla, máme pro vás zajímavý kulturní tip. V rakovnickém muzeu totiž můžete navštívit výstavu s názvem Sklo - světlo - keramika, kde je k vidění mnoho zajímavých uměleckých děl z firmy Sklo Art z Lubence. Ta vznikla v 90. letech především za účelem restaurování historických vitráží a z důvodu záchrany tamního kostela. Postupně se jejich činnost rozrostla i na vlastní grafickou tvorbu.
"Je tady prezentována téměř třicetiletá práce této firmy, na vitrážích, ale třeba i osvětleních, lampy jsou tady a další světelné skleněné objekty. Ty jsou doplněny dílem rakovnického keramika Václava Vágnera," řekla Kateřina Blažková - zástupce ředitelky pro muzeum a výstavní síně Rakovník.
Malbami je pak doplňuje Kristýna Folprechtová, což je pro změnu maminka paní Kantové, majitelky firmy Sklo Art.
"Většinou jde o kombinaci materiálů a právě keramik Václav Vágner často kombinuje keramiku se skleněnými prvky firmy Sklo Art a naopak, takže nejen kovy, ale i keramika a další materiály jako dřevo a podobně jsou kombinovány s těmi skleněnými objekty a myslím, že nejvíce tady zaujme na první pohled obrovská vitráž Porta Bohemica," řekla Kateřina Blažková - zástupce ředitelky pro muzeum a výstavní síně Rakovník.
Na rozměry má 3x3 metry a jde o mimořádné dílo, které je zezadu prosvětlené a nádherně tak otevírá krajinu Českého středohoří, odkud pochází. Mezi vystavovanými díly pak najdete například také filmové kulisy ze snímku Chlapec jménem Vánoce.
"Kde jsou vitráže kombinovány s dřevěnými rámy, byly použity jako filmové kulisy, ale třeba i užitkové lampičky nebo vázy, takové drobnější předměty jako šperky, takže si tady návštěvníci během výstavy mohou zakoupit i nějaký pěkný suvenýr, který jim připomíná tu uměleckou tvorbu, ale zároveň je pro ně cenově dostupný," řekla Kateřina Blažková - zástupce ředitelky pro muzeum a výstavní síně Rakovník.
Výstavu můžete navštívit v rakovnickém muzeu až do konce září tohoto roku. Pokud byste chtěli vystavovaná díla obdivovat i nadále, tak můžete, jejich autoři vystavují neustále v různých expozicích. Tvorbu z dílny Sklo Art Lubenec můžete navštívit v jejich domovině, kde právě vzniká vitrážové muzeum. Řada děl se dočkala své realizace i v zahraničí, například v New Yorku. Česká sklářská umělecká tvorba se zkrátka neztratí ani za velkou louží.