• Načítám...
>

Zdi, které pamatují sv. Václava

Roztocká farnost se kromě Levého Hradce může pyšnit ještě dalším klenotem - rotundou sv. Petra a Pavla na Budči. Je sice o něco mladší než základy kostela v Levém Hradci, ale můžeme se tu dotknout úplně stejných zdí, kterých se nejspíš dotýkal i svatý Václav.

Reklama

Rotundu sv. Petra a Pavla nechal postavit kníže Spytihněv - starší syn Bořivoje a sv. Ludmily. I tady se nacházelo významné přemyslovské hradiště vzdálené asi 30 kilometrů od Levého Hradce. Těžko říci, které bylo významnější.

"Bavíme se o době, kdy všechna tato hradiště patřila k těm opravdu velmi významným přemyslovským sídlům. Byla tehdy běžná tzv. vláda ze sedla, takže i ten panovník, aby ovládl to území, migroval mezi jednotlivými hradišti," řekl Lukáš Krinke, pracovník Sládečkova Vlastivědného Muzea Kladno.

Stavěl-li kostel v Levém Hradce kníže Bořivoj a rotundu na Budči Bořivojův syn Spytihněv, pak je logicky Budeč mladší. Ale zase tak jednoduché to není.

"V Čechách toto je třetí nejstarší kostel, ale nejstarší kostel ve zdech. A samozřejmě bychom ho mohli datovat do konce 9. století," řekl P. Petr M. Bubeníček, administrátor Římskokatolické farnosti Roztoky.

"Pokud jde o tu hlavní chrámovou loď, tak ta se skutečně dochovala bez nejmenší změny. Takže když tam přijdete a podíváte se nahoru, tak to, jak to vidíte od základů až po klenbu, je to celé originální stavba Spytihněva z roku 895. Za celou dobu to ani jednou nespadlo," řekl Lukáš Krinke.

"Budeč sama je vlastně důležitá pro nás tím, že podle legend právě tady na Budči sv. Václav byl vychováván, vyučován, jak praví legendy. Když procházím tou rotundou, tak si říkám, že tady dýchám stejný vzduch, který tady dýchal před těmi staletími sv. Václav," řekl P. Petr M. Bubeníček.

Nejen kostel sám, ale celé jeho okolí, musí zapůsobit na každého, kdo do těchto míst zavítá. 

"Vlastně v okolí toho místa máme tu esenci češství, ten nejstarší genetický materiál, který koluje mezi českou populací," řekla Kateřina Pešatová, vedoucí Odboru kultury a památkové péče KÚSK.

"Já si myslím, že by pro nás měla být taková místa, jako je Budeč, vlastně určitým znamením toho odkud jdeme a kam směřujeme. Znamením toho, že kořeny našeho národa, protože sv. Václava spolu se sv. Ludmilou stavíme na počátky české státnosti, jsou křesťanské a mají směřovat k nějakému cíli, ne do chaosu," řekl P. Petr M. Bubeníček.

Reklama

Mohlo by Vás zajímat


Nejnovější zprávy Středočeský kraj

Reklama

PR články

Více PR článků
Zavřít reklamu