• Načítám...
>

V Praze stávkovali horníci za prolomení limitů

Asi sedm set horníků z Mostecka a Ostravska se sjelo ve čtvrtek před sídlem Ministerstva průmyslu a obchodu. Požadovali absolutní prolomení těžebních limitů v Jiřetíně. Pokud vláda jejich požadavkům nevyhoví, jsou připraveni k dalším demonstracím. Ministr Mládek před shromážděné dělníky nepředstoupil. Je na státní návštěvě v zahraničí.

Reklama

V Praze se podle odhadů sešlo před budovou ministerstva průmyslu a obchodu asi sedm set horníků s jasně formulovanými požadavky. “Samozřejmě bychom chtěli, aby Česká republika byla energeticky soběstačná, v dodávání elektrické energie. Chceme mít zaměstnané lidi. Nechceme dopadnout, že budeme mít ekologického nezaměstnaného rekvalifikovaného horníka,” vysvětluje cíle Jaromír Pytlík, předseda odborového svazu horníků OKD.

Nejzásadnějším požadavkem ale bylo absolutní prolomení těžebních limitů, které by pro horníky znamenalo další práci. Podle nich ale prolomení limitů neznamená tragédii pro obyvatele Jiřetína. “Protože horní zákon jim zaručuje, že při prolomení limitů se s nimi musí majitel domluvit jestli vykoupí a za kolik vykoupí jejich obydlí, říká Jiří Sábel, předseda OS PHGN. Dalším výrazně diskutovaným bodem byl odchod do důchodu. Dříve horníci chodili do penze v 55 letech, dnes vláda chce, aby odcházeli do důchodu jako běžní pracující lidé. Za Topolánkovy vlády dohodli kompromis o odchodu v 59 letech. Z toho nakonec sešlo. “Podle studíí z roku 1980 a 1995 byla střední délka života horníka na Ostravsku 53 let. V průměru se ty horníci nedožijou vlastního důchodu,” říká Sábel.

Obyčejní horníci měli jasno v tom, proč na demonstraci přišli. Anketa horníci

Horníky přišel na demonstraci podpořit i předseda ČMKOS Josef Středula. “Ten rozměr těžebních limitů zdaleka není jen otázka práce horníků. Je to i otázka dodávky tepla, zabezpečení energetické soběstačnosti v dobách, které jsou velmi turbulentní,” říká předseda ČMKOS. Všichni jsou si vědomi toho, že by se mělo přistupovat velmi nadstandardně k obyvatelům Jiřetína, ale zrovna tak by se mělo zacházet i s horníky, kteří v případě neprolomení limitů přijdou o práci. “Protože oni ji neztratí proto, že by tam uhlí nebylo a těžit se nedalo. Oni ji ztratí, protože tak rozhodl politik a v tom případě se k tomu musí postavit čelem,” zdůvodňuje Středula. Horníci doufali, že mezi ně zavítá i ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek, ten byl ale toho času na státní návštěvě v zahraničí.

Reklama

Mohlo by Vás zajímat


Nejnovější zprávy PRAHA


Reklama

PR články

Více PR článků
Zavřít reklamu