Celníci zadrželi zásilky chráněných motýlů
- 19. ledna 2015,
- 9:25,
- Všechny městské části,
- Aneta Lednová
Celní úřad Praha Ruzyně odhalil v poštovní přepravě nelegální dovoz chráněných exemplářů. Jednalo s o několik zásilek, ve kterých se nacházeli motýli, brouci nebo mušle. Případ je v řešení Celního úřadu.
V polovině ledna odhalili ruzyňští celníci v poštovní přepravě v Praze 5 nelegální dovoz exemplářů CITES. “Jednalo se o 191 motýlů, 32 brouků a čtyři lastury zév,” řekla tisková mluvčí Celního úřadu Praha Ruzyně Šárka Miškovská.
Že se jedná o chráněné druhy živočichů, určili pracovníci České inspekce životního prostředí, kteří na případu s celníky spolupracovali. “Kontrolovali jsme poštovní zásilku, ve které byli usušení motýli a mezi jinými nechráněnými druhy jsme našli šest kusů kriticky ohroženého druhu,” řekla vedoucí oddělení CITES Pavla Říhová.
Jednalo se o Jasoně červenookého. Tento druh motýlů je podle úmluvy o mezinárodním obchodu s ohroženými druhy volně žijících živočichů a planě rostoucích rostlin zařazen do seznamu nejpřísněji chráněných živočichů. “Jedná se o o druh ohrožený vyhubením, který se v České republice vyskytuje pouze v jediné lokalitě. Zásilka byla dovážena z Ruska, nicméně původ motýlů je pravděpodobně z Číny,” dodala Pavla Říhová.
S exempláři CITES je možné obchodovat. Je k tomu však zapotřebí vývozní nebo dovozní povolení, což spadá do gesce Inspekce životního prostředí. “Pokud je někdo sběratel motýlů, tak by se měl informovat, zda-li tento druh motýla není nejpřísněji chráněn či jestli k tomu potřebuje dovozní nebo vývozní povolení,” dodala Šárka Miškovská.
Dovoz nejpřísněji chráněných živočichů je možné kvalifikovat jako trestný čin. Případ je i nadále v šetření Celního úřadu Praha Ruzyně.