Pozor při odpalování silvestrovské pyrotechniky
- 17. prosince 2014,
- 14:20,
- Všechny městské části,
- Petr Řezníček
Silvestr je za dveřmi a neodmyslitelnou součástí vítání Nového roku je i odpalování amatérských ohňostrojů. Při nich ale může dojít k nejrůznějším úrazům a požárům. Kdo se chystá odpálit si o půlnoci nějakou rachejtli nebo dělobuch, měl by být velmi opatrný.
Poté, co odbije půlnoc a lidé si popřejí vše nejlepší do Nového roku, se na spoustě míst začne odehrávat amatérský ohňostroj. Bez ohledu na množství a druh odpalované pyrotechniky by lidé měli dbát na základní pravidla.
“Tato pyrotechnika se má odpalovat na otevřených prostorech. Je třeba dát si pozor na to, jaké se v okolí vyskytují hořlavé látky,” říká Stanislav Sochor, vyšetřovatel příčin vzniku požárů hasičů Města Praha. “Už se nám i stalo, že od lampionu štěstí chytil krov střechy domu,” uvádí konkrétní příklad tisková mluvčí pražských hasičů Pavlína Adamcová.
Největší nebezpečí úrazu hrozí amatérům při zacházení s dělobuchy, hasiči mají jiný neoblíbený druh.
“Určitě rachejtle. Rachejtle létají na velkou vzdálenost, sice je vystřelíme určitým směrem, ale nikdy nemáme stoprocentní jistotu, že doletí tam, kam je namíříme. Pro hasiče je nejvíce riziková asi tato pyrotechnika,” vysvětluje vyšetřovatel.
I když je silvestrovská zábava většinou bouřlivá a parta se rozhodne si po půlnoci odpálit svůj ohňostroj, platí jedno zásadní pravidlo.
“Pokud používáme zábavní pyrotechniku, tak bychom měli být střízliví, protože pokud je člověk v podnapilém stavu, jeho reakce jsou pomalejší, neuváženější a hrozí větší nebezpečí jak úrazu, tak vzniku požáru,” říká tisková mluvčí.
A zrovna tak platí, že pyrotechniku byste si měli pořídit v obchodě, kde budou schopni vám poradit a jednotlivé druhy by měly mít český návod k použití.