Výstava přibližuje strategii pražského rozvoje
- 16. prosince 2014,
- 16:16,
- Všechny městské části,
- Tereza Haasová
Územní plán hlavního města je v poslední době často skloňovaným tématem. Pokud byste tedy rádi zjistili, v čem opravdu spočívá, přiblížit Vám ho může výstava v Sále architektů Staroměstské radnice. Ta ukazuje nejen možný budoucí rozvoj metropole jako celku, ale i řešení veřejných prostranství.
V Sále architektů na Staroměstské radnici je nyní k vidění výstava, která přibližuje strategii rozvoje a územní plán hlavního města. „Výstava je věnována plánování Prahy v 21. století a představuje materiály, které za více než 2 roky připravil Institut plánování a rozvoje,” představil výstavu architekt Jaromír Hainc.
Výstava přibližuje změny, kterými by hlavní město podle Institutu plánování a rozvoje mělo v ideálním případě projít. „Těch změn je víc. Jedna se týká třeba strnulého plánování, tedy systému, ve kterém plánujeme město. S tím souvisí i kampaň k pražským stavebním předpisům, které jsou pro nás důležité a pomáhají vytvořit to krásné obytné město do budoucna,” řek Hainc.
Část výstavy je zaměřena také na řešení veřejných prostranství. „Já věřím, že pomocí Manuálu tvorby veřejných prostranství, který vydal IPR, se ta prostranství budou přeměňovat a budou pro lidi příjemnější,” řekl Marek Kundrata z kanceláře veřejných prostranství IPR.
Výstava je doplněna také příklady vhodných řešení. Manuál se zabývá například parkováním, zelení a celkovým uspořádáním veřejných prostranství. Marek Kundrata některé plány představil: „Tady například vidíme, že jak osvětlení, tak trakční vedení jsou mezi domy, což je ideální příklad. V Praze se často stává, že je vedle sebe sloup osvětlení a sloup trakčního vedení. Nejenom, že to zabírá víc místa, ale stojí to i více peněz.”
Příkladem vhodného řešení je třeba nedávná rekonstrukce ulice Moskevská. Těch špatných příkladů najdeme ale v Praze daleko více. Inspirací by nám mohly být jiné metropole. „Třeba i New York, který teď udělal mnoho kroků k tomu, jak tu metropoli, kterou známe jako automobilovou, proměnit a dodat jí příjemný veřejný prostor,” sdělil Kundrata.