V Galerii Smečky vystavují koláže Karla Teigeho
- 10. prosince 2014,
- 9:25,
- Všechny městské části,
- Karel Rychlý
Výstavu pozoruhodného českého kolážisty Karla Teigeho nazvanou Plochy snů zahájili v Galerii Smečky. Díla zapůjčil na výstavu Památník národního písemnictví a v takovém rozsahu ještě Teigeho díla nebyla vystavována.
V Galerii Smečky v centru Prahy proběhla v úterý vernisáž koláží Karla Teigeho nazvaná Plochy snů. “Je to výstava, která je velmi unikátní v tom, že v tomto množství koláže Karla Teigeho nebyly ještě představeny,” říká o výstavě kurátor Zdeněk Freisleben.
Všechny koláže pochází ze sbírek Památníku národního písemnictví a jde asi o třetinu celkového množství, které má památník v depozitáři. “Jedná se o sto šest koláží a k tomu ještě jedno dílo, to jsou razítka, to je spíš taková kuriozita, kdy si hrál s razítkem a udělal z toho kompozici,” popisuje složení výstavy Freisleben.
Koláže Karla Teigeho mají jednotící motiv. “Především je to ženské tělo v různých variantách. Dá se říci, že v 99% žena jako taková hraje velikou roli v jeho kolážích,” vysvětluje kurátor.
Výstava se uskutečnila pod záštitou zřizovatele Galerie Smečky, společnosti Pražská plynárenská. “Obecně si myslím, že společnost jako my, to znamená tradiční, česká firma by měla investovat do umění,” říká člen představenstva Pražské plynárenské a.s. Petr Zmátlík.
V současnosti má Pražská plynárenská ve svých sbírkách zhruba pět set děl, zejména koláže. Nechybí ani taková jména jako Jiří Kolář. Možná právě kvůli zaměření se stala společnost patronem výstavy Karla Teigeho Plochy snů. “ A o Karlu Teigeme se obecně mluví jako o nedoceněném umělci, je to kolážista, hodně pracoval s ženským tělem, je vidět, že je to téma, které ho velmi zajímalo, takže jeho koláže jsou z tohoto úhlu pohledu velmi unikátní. Ale působí velmi jemně s lehkým sexuálním podtextem,” říká Petr Zmátlík.
Navíc je prý vždycky velmi zajímavé prezentovat něco, co ještě nebylo ukázáno. Výstava Karel Teige Plochy snů bude v Galerii Smečky trvat až do 31. ledna 2015.