Komunistické Rudé právo je ke shlédnutí i nyní
- 13. listopadu 2014,
- 12:54,
- Všechny městské části,
- Aneta Lednová
Na tématickém místě, v pražském Florentinu, probíhá výstava s názvem Rudé právo versus paměť národa. Jsou zde k vidění vybrané články, které vycházely v komunistickém Rudém právu. Výstavu připravilo Post Bellum společně s Penta Investments a Bison and Rose. Partnerem je Ústav pro studium totalitních režimů.
Od začátku listopadu je v pražském Florentinu výstava, která připomíná výročí 25 let od pádu komunismu. “Výstava je zde proto, protože původně na místě tohoto komplexu stála redakce a tiskárna Rudého práva. Od roku 1948 tady vycházelo Rudé právo jako hlavní propagandistické noviny,” řekl hlavní kurátor výstavy Jan Horník.
Účelem výstavy je ukázat, jakým způsobem tenkrát psalo Rudé právo. Připomenout způsob poskytování informací a především si připomenout hlavní nástroj komunismu, tedy propagandu. “Výstava je koncipována tak, že je vždy kus novin a pod tím je pamětník, který se tenkrát události přímo účastnil. Dole je k tomu ještě krátká anotace,” uvedl Jan Horník.
K přečtení jsou zde různé zajímavé příběhy. Nechybí ani článek o Janu Palachovi, který se upálil na protest proti okupaci vojsk Varšavské smlouvy. “Zajímavý je příběh kapitána Minaříka. Jeho případ použilo Rudé právo jako velkou propagandistickou akci,” řekl hlavní kurátor.
Výstava se skládá přibližně z deseti panelů. Z každých deseti let jsou vybrané dvě nejzajímavější události, o kterých Rudé právo psalo. “Začíná to rokem 1948 a je to až do roku 1989, kdy je zvolen prezidentem Václav Havel,” dodal.
Na výstavu, která nám ukazuje, co se psalo v Rudém právu v době komunismu, se můžete přijít podívat do konce listopadu.