V Rudolfinu se koncertovalo na památku konce totality
- 10. listopadu 2014,
- 11:38,
- Všechny městské části,
- Karel Rychlý
Pamětní koncert k 25. výročí pádu Berlínské zdi se uskutečnil v sobotu 8. listopadu v Dvořákově síni v Rudolfinu. Díla Ludwiga van Beethovena, Dmitrije Šostakoviče a Antonína Dvořáka zahrál jedna z nejlepších německých filharmonií současnosti, Severoněmecká filharmonie Rostock. Náš štáb se byl podívat do zákulisí zkoušky tohoto koncertu.
Koncert k výročí pádu Berlínské zdi uspořádala agentura CZECH Artists Management International spolu s německou Opera Classica Europa a Platformou evropské paměti a svědomí.Na myšlenku uskutečnit koncert v Praze přivedla organizátory historická událost, která předcházela pádu Berlínské zdi a odehrála se právě v české metropoli.
“Ten únik, můžu-li to tak nazvat, únik východních Němců přes západoněmeckou ambasádu v Praze zřejmě vedl k tomu uspořádat oslavu v Praze,” vysvětluje důvody Zdeněk Prouza z pořádající agentury CZECH Artist Management International.
Ve Dvořákově síni v Rudolfinu hrál jeden z nejlepších německých orchestrů současnosti, Severoněmecká filharmonie Rostock pod taktovkou dirigenta Ulricha Backofena, který se narodil ve východním Německu a několik let strávil jako politický vězeň ve Stasi věznicích. Součástí programu byla i vystoupení sólistů.
“Dvořákovu Biblickou píseň bude zpívat Romana Vaccaro, němka narozená v Praze, árii Floristana bude zpívat Alexander Speeman a abych tak řekl za naší stranu vystoupí Marta Kubišová. Ta zazpívá Modlitbu pro Martu,” představuje sólisty Zdeněk Prouza.
My jsme uznávanou zpěvačku zastihli na samotné zkoušce koncertu. “Dneska to znělo excelentně a doufám, že se to tak podaří i večer. Dokonce zní to tak, jak to znělo na mojí první a poslední LP desce z roku 1969,” říká ke spolupráci s orchestrem Marta Kubišová.
Kromě nich v rámci večera vystoupil ještě Kühnův sbor, který zazpíval sbor vězňů z opery Fidelio, která u nás v dobách komunismu vůbec nesměla být na repertoáru.
Na programu byla díla, která pojednávala o útlaku a vzepření se moci.
“Egmont je drama Johana Wolfganga Goetha, které pojednává o takovýchto věcech, potom třetí česká biblická píseň o utrpení a árie Florestana z opery Fidelio, stejně jako celá opera je o svobodě, o vítězství porobených lidí,” představuje program Zdeněk Prouza z pořádající agentury.
O významnosti koncertu svědčí i skutečnost, že záštitu nad ním převzali velvyslanec Spolkové republiky Německo v Praze a ministr kultury České republiky Daniel Herman.