Výstava Někdy v sukni v Galerii hl. města Prahy
- 5. listopadu 2014,
- 12:27,
- Všechny městské části,
- Tereza Haasová
Galerie hlavního města Prahy otevřela v domě U Zlatého prstenu výstavu Někdy v sukni / Umění 90. let. Ta představuje tvorbu žen - umělkyň, které v porevolučních letech stály na začátku kariéry. Výstava měla na jaře premiéru v Brně, kde se setkala s velmi pozitivním ohlasem.
V domě U Zlatého prstenu je k vidění výstava 14 umělkyň, které začínaly tvořit v 90. letech a rozhýbaly tehdejší uměleckou scénu. K vidění jsou díla z doby těsně porevoluční i z přelomu milénia. Právě tyto roky byly totiž podle tvůrců milníkem pro české ženské umění.
„Hlavní téma výstavy je zpřítomnit generaci žen, která nastupovala v 90. letech na výtvarnou scénu. Je to repríza výstavy, která už proběhla v Brně. Tato repríza se ale v mnoha ohledech liší, protože je v jiném prostoru a také došlo k výměně některých exponátů,” uvedla ředitelka Galerie hl. města Prahy Magdalena Juříková.
Podle kurátorky Pavlíny Morganové je období 90. let zajímavé hlavně proto, že právě na něj navazuje současná výtvarná tvorba „Tyto umělkyně přišly na scénu těsně po revoluci a těžily z té obecně známé euforické situace. Politické a sociální změny jim umožnily pohybovat se na scéně bez předešlých předsudků na roli žen v uměleckém provozu,” vysvětlila Morganová.
„Ono se to pojí s revolucí, změnila se koncepce školy i pedagogů a pro nás to bylo obrovské osvobození, hledání sama sebe,” dodala umělkyně Kateřina Vincourová.
Výstavu doprovází také publikace, která tvorbu umělkyň mapuje až do dnešní doby. Součástí jsou také rozhovory, které s jednotlivými autorkami připravily přední české kunsthistoričky. Tvůrci tak zasazují výstavu do širšího kontextu.
Výstava Někdy v sukni bude k vidění až do 8. března.