Rozvoj světelných signalizačních zařízení v Praze
- 10. září 2014,
- 15:42,
- Všechny městské části,
- Nikol Makaloušová
Technická správa komunikací v Praze úspěšně rozvíjí a inovuje světelná signalizační zařízení. Výsledky tohoto projektu přinesou zlepšení pěších vazeb, bezbariérovost a zejména zvýšení bezpečnosti na křižovatkách.
Projekt na rozvoj světelných signalizačních zařízení v Praze byl odstartován v roce 2007. Město také reagovalo na požadavky obyvatel a během tohoto projektu dojde i ke zlepšení pěších vazeb, bezbariérovosti, zvýšení bezpečpečnosti a fungování Mětské hromadné dopravy.
Ladislav Pivec - ředitel TSK
“Tento projekt je plánován na 15 let. V rámci těchto 15 let plánujeme obnovit většinu světelné signalizace za signalizaci nejmodernější, která je aktuálně dostupná.”
Dynamické řízení světelných signalizačních zařízení, tak přináší řidičům zkrácení stání na červenou.
Jiří Řehák - ředitel divize Dopravní systémy ELTODO
“Dynamické řízení funguje tak, že křižovatka je vybavena detektory měřící počty vozidel najíždějící do křižovatky, diagnostikuje je a měří jejich přítomnost. V případě, že dochází k přetlaku vozidel z jedné strany, křižovatka je schopna dynamicky přerozdělit zelenou tak, aby se snižovali čekací doby a zvyšovala se průjezdnost křižovatek. Plynulost se typicky zvyšuje při zavedení dynamického řízení o 20 a 30 %.
Finanční dopady pro město na jednu obnovenou či novou křižovatku je 610 tisíc korun.
Jiří Nouza - náměstek primátora
“Tam je limit 180 mil. ročně a záleží na finančních možnostech města, nemusí byt doplněn ale neměl by být překročen.
K dohledu nad dopravní situací slouží přes 300 kamer, které jsou umístěny na významných tazích, křižovatkách a v tunelech.
Barbora Lišková - Tisková mluvčí TSK
“Dopravní ústředna se stále modernizuje, protože se k ní připojují chytré semafory.”
Technická správa komunikací již od roku 2007 obnovila 107 semaforů a nově jich postavila 61.