• Načítám...
>

Jak se vyhnout dluhové pasti a nekalým společnostem

Pořídit si několik půjček či úvěrů není v dnešní době tak obtížné. Horší to je se splácením. Dostat se tak do dluhové pasti může každý Pražan. Jsou však cesty jak tomu předcházet.

Reklama

Oproti minulým letům eviduje Bankovní a nebankovní registr větší počet Pražanů, kteří žádali o půjčku nebo úvěr. Platební morálka klientů se v posledních letech zlepšila spíše u krátkodobých půjček.

“Platební morálka se zlepšuje hlavně u těch krátkodobých úvěrů. U těch dlouhodobých dochází spíše ke stagnaci,” uvedl výkonný ředitel nebankovního registru klientských informací Jiří Rajl.

Pořídit si půjčku či úvěr není v dnešní době těžké. Horší to je s jejich splácením. Klienti dělají často stejnou chybu, kdy půjčku vytloukají další půjčkou.

“Potencionální dlužník, který nedostane další půjčku se snaží najít alternativní financování u společností, které nejsou kvalitní,” uvedl výkonný ředitel nebankovního registru klientských informací Jiří Rajl.

Pokud se dostanete do situace, že vám banka odmítne půjčit a nechce využít služeb tzv. novodobých lichvářů. Pomoci vám může refinancování.

“Klient na tom určitě vydělá, protože splácí méně a se sníženým úrokem,” uvedl výkonný ředitel nebankovního registru klientských informací Jiří Rajl.

Pokud se dostanete do bezvýchodné situace, můžete vyhlásit osobní bankrot. To znamená, že dlužník musí během 5 let splatit alespoň 30% ze ze svých závazků. I v tomto případě byl jste měli být opatrní.

“V poslední době se objevuje řada prostředníků, kteří se snaží smlouvy za nemalé peníze za klienta sepsat,” uvedl výkonný ředitel Nebankovního registru klientských informací Jiří Rajl

Klientům by měl pomoci i nově připravovaný zákon o úvěru pro spotřebitele. Ten zvyšuje nároky na společnosti poskytující půjčky. Klient tak bude více chráněn před úpadkem společnosti.

Reklama

Mohlo by Vás zajímat


Nejnovější zprávy PRAHA

Reklama

PR články

Více PR článků
Zavřít reklamu