Výstava představuje tvorbu architektky Jiřičné
- 4. dubna 2019,
- 15:54,
- PRAHA,
- Natálie Forsterová
U příležitosti životního jubilea Evy Jiřičné je v Centru DOX k vidění retrospektivní výstava této světoznámé české architektky. Lidé se tam více o její tvorbě mohou dozvědět až do 12. srpna.
Originální projektové dokumentace významných realizací, architektonické modely, ukázky interiérového designu či filmové projekce spojené s životem a dílem architektky Evy Jiřičné. To vše nyní lidé mohou vidět v Centru současného umění DOX v Praze 7.
"Tato výstava se koná u příležitost významného osobního výročí paní architektky Evy Jiřičné. Bylo jí 80 let. Říci to můžeme i přes to, že se to normálně vůbec neříká, v jejím případě se ale jedná o tzv. genetický zázrak. Je to taková retrospektiva, není to úplně totální retrospektiva, nejsou tady všechny její projekty. Jsou tady sice někde na zdi vypsány, je jich více než 700, ale jsou tady příklady inspirací, jsou tady projekce, je to multimediální výstava. Jsou tady rozhovory s ní, kde ona se vyjadřuje k jednotlivým vybraným projektům," řekl Leoš Válka, ředitel Centra současného umění DOX.
Výstava v DOXu nabízí také jedinečnou možnost vidět původní monumentální skleněné schodiště. To Eva Jiřičná vytvořila pro interiér pařížské pobočky sítě obchodů Joan & David v roce 1994.
"To byl takový butik, který prodával boty a kabelky. Oni měli také svůj butik v New Yorku, v Londýně a v dalších zemích. Ty schody tam byly 4 roky a potom byl nový majitel, který se rozhodl to udělat jinak a ty schodu mu nevyhovovaly, takže řekl, že je chce odstranit. Měli na to 24 hodin. Pan Jiří Kejval ty schody zachránil. On byl v té době náhodou v Paříži. Zachránil je, uložil je do beden, 25 let je měl ve skladu a dnes jsou tady vystaveny, zrekonstruovány," řekl Leoš Válka.
Eva Jiřičná je ve světě nejuznávanější architektkou českého původu. Je významnou představitelkou stylu hi-tec. V její tvorbě ale najdeme i prvky např. minimalistické architektury. Co je pro ni typické je důraz na uplatnění skla a kovu v odvážných konstrukcích.
"V jejím stylu, řekl bych, jsou téměř vždy nějaké prvky, ten hi-tec, jak to bylo v těch 60. letech, kdy to začínalo. To byly ty prvky přenesené z industriálního prostředí. Napřed to začínalo v interiérech, různé kliky, kulatá okénka, palubní okénka, lodě, letadla a takové ocelové prvky, lana, napínáky. Postupně to houstlo a pak nakonec se dělaly obrovské domy, jako je např. Center Pompidou, světoznámá galerie, která má zvenku viditelné obrovské roury a elevátory," řekl Leoš Válka.
Retrospektivní výstava, která pojednává o tvorbě architektky Evy Jiřičné, bude v prostorách DOXu k vidění až do 12. srpna.