• Načítám...
>

Výroba kostýmů a dekorací pro ND je umění

  • 27. září 2018,
  • 22:13,
  • PRAHA,
  • Lenka Castillo

Mnohé světové hvězdy se zpravidla oblékají u drahých módních návrhářů. Hercům pražského Národního divadla už desítky let šijí jejich kostýmy v dílnách na Floře. A právě toto místo, kde kromě kostýmů vznikají také potřebné dekorace, navštívila naše reportérka.

Reklama

Nacházíme se na pražské Floře v areálu ateliérů a dílen Národního divadla. Připomínají trochu starou zaběhnutou továrnu. Dílny mají několik provozů, zákoutí pro kuřáky i šatny pro zaměstnance. Těch je asi 150 a mají stále co na práci. 

"Vyrábí se tady dekorace, kostýmy, rekvizity a vlásenky, tedy všechno to, kromě lidí, které vidíte na jevišti, když vidíte představení," řekl Martin Černý, umělecký ředitel sekce výroby. 

První česká scéna nabídne za sezónu kolem 21 novinek. Průměrně tak má Národní divadlo premiéru jednou za 2 týdny v jednom ze svých objektů, tedy ve Stavovském divadle, na Nové scéně, ve Státní opeře nebo přímo v Historické budově. Zajímalo nás, jak a kde dekorace či kostýmy vznikají a tak jsme si pár dílen prošli. Začínáme ve výrobě dekorací, kde pracují umělečtí řemeslníci.

"Mají vysokoškolské vzdělání. Musí mít cit na tu práci, aby ji mohli vykonávat," řekl Martin Makový, vedoucí výroby dekorací. 

Aby vznikla dekorace, jejíž výroba trvá zhruba měsíc a půl, musí nejdříve výtvarník scény vytvořil vizuální návrh. Ten pak předá provoznímu architektovi, který vytvoří projektovou dokumentaci. Podle té teď např. vzniká panna do představení Netrpělivost srdce, které má Stavovské divadlo uvést v listopadu. 

"Tato inscenace musí být 8.10. na jevišti kompletně připravena, abychom vyzkoušeli, jestli není dekorace velká nebo malá," řekl Martin Makový.

V jiné dílně jsme narazili na řemeslníky, kteří opravovali dekoraci pro prestižní baletní představení Louskáček, které se hraje již od roku 2004. 

"Ta dekorace se opravuje podle toho, jak je nasazená v divadle. Je to průběžně kolem 5 let, protože ta dekorace na jevišti i transportem velice trpí," řekl Martin Makový.

Zhotovená či opravená dekorace putuje do malírny. Odtud ji pak kamion převáží přímo na jeviště. Na ochozech historického areálu je spousta dveří. Za nimi se nacházejí pánské i dámské krejčovny. Pro první scénu se zde šije nespočet kostýmů, třeba tyto 2 pro inscenaci opery Giuseppe Verdiho - Aida. Nedávno se došily kostýmy do opery Libuše a připravují se nové do baletního představení Jiřího Kiliána. Za týden se tak krejčí a krejčové, kterých je asi 48, pořádně zapotí.

"Představte si, že taková opera, když jsou tam sbory, které se převlékají, tak ten počet těch kostýmů jde do stovek," řekl Martin Černý.

V areálu na Floře je dílen více. 

"Máme ještě dezinatérnu, obuvníky, barvířku, modistky a samozřejmě výrobu vlásenek," řekl Aleš Frýba, vedoucí odboru výroby kostýmů a vlásenek.

Tam jsme se zastavili na konec. Představte si, ja by bez paruky vypadala taková Carmen od Bizeta. Zkrátka všichni jsou zde důležití a bez jejich práce by bylo představení na jevišti doslova nahé. Mají podíl na tom, že počet vyrobených kostýmů za sezónu je zase o něco vyšší.

"V dnešní době už je to kolem 2 tisíc kostýmů, které vyrobíme pro inscenace," řekl Aleš Frýba. 

Národní divadlo získalo budovu bývalých četnických kasáren z roku 1907 pro potřeby skladu dekorací v roce 1935. O 10 let později se sem přemístila i jejich výroba a na začátku 60. let se rozjely i šicí stroje.

Reklama

Mohlo by Vás zajímat


Nejnovější zprávy PRAHA


Reklama

PR články

Více PR článků
Zavřít reklamu