Muzeum Portheimka představuje skleněné šaty
- 24. září 2018,
- 10:57,
- PRAHA,
- Kristýna Svobodová
Nově otevřené muzeum skla Portheimka v Praze zahájilo svůj provoz výstavou skleněných šatů, která nese název Oděná světlem. Americká umělkyně tak pomocí tavení skla zhotovila několik současných ženských oděvů v životní velikosti.
Pražská galerie Portheimka hostí výstavu trojrozměrných šatů z křišťálové skla v životní velikosti. Americká umělkyně a autorka skleněného díla Karen LaMonte se při jejich tvorbě nechala inspirovat technikou českých sklářů.
"Je to zvláštní technika, která proslavila české sklářství, protože byla zdokonalena ve 20. století u nás. Zdokonalila se hodně díky působení pana profesora Libenského a jeho spoluautorce a manželce Jaroslavě Brychtové. Tuto techniku, které se říká tavení skla ve formě, dnes používá celý sklářský svět," řekl Milan Hlaveš, kurátor výstavy.
Křehkou krásu, tajemnou průsvitnost matných povrchů i reálně působící bohaté řasení látek ale umělec na svém počátku tvoří z hlíny.
"Zjednodušeně řešeno udělá negativní formu, kam vloží skleněné střepy, kusy skla, dá je do pece, speče je dohromady, pak je dlouho chladí a poté, když je to vychlazené, vyjme se to z pece a odstraní se forma, tak se to brousí, leští a dále upravuje až do té podoby těch úžasných skleněných objektů," řekl Milan Hlaveš.
V předsálí výstavy je také několik panelů, které návštěvníkům a především dětem vysvětlují, jak se sklo vyrábí a co vše z něj lze vytvořit. Samotná výstava pak vedle skleněných šatů z křišťálového nebo šedě kouřového skla a dvou keramických japonských kimon představuje také řadu zrcadel s obrazy lidských tváří.
"Je tam panel, který za pomoci světel ukazuje, jaké suroviny jak sklo barví. Potom je tam panel s různými skleněnými výrobky, na které si mohou návštěvníci sáhnout. Poté jsou tam také ruce sklářů," řekl Milan Hlaveš.
Výstava Oděná světlem od americké umělkyně Karen LaMonte v galerii Portheimka potrvá až do 4. listopadu.