Požární sport není jen o rychlosti a zručnosti
- 27. srpna 2018,
- 22:15,
- PRAHA,
- David Wilczek
Požární sport má v Praze dlouholetou tradici. Zahrnuje několik disciplín, které kladou nároky nejen na rychlost a zručnost, ale i na psychickou odolnost práce pod tlakem. Tento sport se za poslední roky výrazně posunul a v současné době se mu věnují hasiči, kteří jsou zároveň bývalí nebo současní atleti.
Požární sport byl u nás založen už v roce 1967 a jeho cílem bylo zvyšovat obratnost, rychlost a fyzickou zdatnost hasičů. O 3 roky později se stal povinnou součástí služby. V současné době je tento sport doménou závodníků, kteří mají za sebou atletickou přípravu. Jak vypadá takový trénink před soutěží nám ukázali borci hasičské stanice v Modřanech v ulici Gen. Šišky.
"Dnes už je to na takové úrovni, že lidé, kteří to běhají na vrcholové úrovni, jsou atleti. Přes rok běhají atletiku, rekordy se pořád posouvají a nároky jsou větší a větší," řekl Jakub Čermák, hasič.
Tato týmová hra se skládá z několika disciplín. Mezi nejatraktivnější patří výstup do 4. podlaží cvičné věže s hákovým žebříkem a běh na 100 metrů s překážkami.
"Spočívá to v tom, že na startu těch 100 metrů překážek se vyběhne z bloku, přeskočí 2 metrovou bariéru, seberou se hadice, přeběhne se kladina. Za kladinou se spojuje hadice do rozdělovače a běží se do cíle," řekl Jakub Zajan, hasič.
Zdolávání překážek v podání profesionálů vypadá na první pohled poměrně lehce. Jaké to je ve skutečnosti jsem si vyzkoušel na vlastní kůži. První patro jsem zdolal celkem bez problémů. V dalším už jsem bojoval se strachem z výšek. Nepříjemný pocit sílí i kvůli nestabilnímu žebříku s hřebenem. Ten je potřeba dobře zaseknout, jinak hrozí pád. Naštěstí mě dole jistí síť. Vyzkoušet ji však určitě nehodlám. Jen pro srovnání, tito kluci zdolávají věž okolo 15 sekund. Mně to zabralo o necelé 2 minuty déle. Pokud nemáte ambice stát se profesionálem ale rádi byste se tomuto sportu věnovali na amatérské úrovni, stačí, když se přihlásíte k dobrovolným hasičům.