• Načítám...
>

V oboře Hvězda řádí kůrovec

  • 27. srpna 2018,
  • 18:17,
  • PRAHA,
  • Kristýna Svobodová

Kůrovcová kalamita už v České republice zahubila snad tisíce stromů. Lesníci bojují se zákeřným škůdcem seč jim síly stačí. Naposledy museli zasahovat v pražské oboře šesté městské části.

Reklama

V oboře Hvězda pokáceli lesníci 30 smrků kvůli napadení kůrovcem. Stromy jsou totiž bez vody a nemají se jak bránit. 

"Je to způsobeno i klimatickými vlivy, které nám nepřejí, je dlouhodobé sucho, je oslaben ten strom, je napaden o podkorním hmyzem. Ten lýkožrout nám ničí strom tak, že nám naletí na strom, zavrtá se pod kůru a vyžírá nám lýko," řekl Josef Holeš, nadlesní, Lesy hl. m. Prahy. 

Tím většinou strom úplně zahubí. Letos navíc, kvůli nedostatku vláhy, stromy nestačí vyrábět dostatek pryskyřice, kterou by jinak lýkožrouta, neboli kůrovce, mohly zahubit samy. Ten se pak ve stromech množí a šíří se na nový porost. Lesníci se proto v takových případech často uchylují k radikálním opatřením. 

"Kácíme zelené stromy, ale to je právě to včasné odstranění napadených stromů, protože když počkáme až strom uschne, ten lýkožrout nám vyletí ze stromu ven a napadá nám další stromy," řekl Josef Holeš.

Správci lesů a obor se proto snaží napadení stromů kůrovcem také předcházet. V praxi k tomu využívají 2 metody. 

"V určitém období se vždy pokácí zdravý strom, který se přikryje větvemi a nechá se zavadnout. Ten je atraktivní pro toho lýkožrouta, který nám do něj nalétne. Druhý způsob je feromonový lapač, který vypadá jako deska, do ní se umístí feromonový odparník a ten lýkožrout nám do něj nalétává, protože ho lákáme vůní toho feromonu," řekl Josef Holeš.

Zatímco v předchozím sezónách se kůrovci rozmnožovali obvykle dvakrát za rok, letos se kvůli rychlému nástupu suchého a teplého počasí vyrojili minimálně třikrát nebo čtyřikrát. Ministerstvo zemědělství proto také plánuje lesníkům navýšit dotace.

Reklama

Mohlo by Vás zajímat


Nejnovější zprávy PRAHA


Reklama

PR články

Více PR článků
Zavřít reklamu