Praha chce vlastní metropolitní nemocnici
- 21. srpna 2018,
- 16:22,
- PRAHA,
- Natálie Forsterová
Praha chce vybudovat vlastní metropolitní nemocnici. Na rozdíl od jiných krajů totiž vlastní zdravotnické zařízení nemá. V minulosti se jako o metropolitní nemocnici hovořilo například o Bulovce. Nyní se mluví například o Thomayerově nemocnici.
Thomayerova nemocnice, mezi Pražany známá také jako Krčská, se na území dnešní Prahy 4 nachází od roku 1928. Název nese po zakladateli české lékařské vědy, profesorovi Josefu Thomayerovi. Toto zdravotnické zařízení patří mezi ta největší v ČR. A nejen to. Pyšnit se může také statutem národní kulturní památky.
"Thomayerova nemocnice má zhruba 40 různých oddělení. Je tady 800 lůžek. Všechna oddělení jsou na velmi dobré úrovni. Pokud bych měl zmínit nějaké oddělení, určitě by to byla naše pneumologická klinika, byla by to také klinika dětské chirurgie a traumatologie," řekl Ondřej Macura, tiskový mluvčí Thomayerovy nemocnice.
Nemocnici v Krči spravuje Ministerstvo zdravotnictví. V budoucnu by to ale mohlo být jinak. Právě Thomayerova nemocnice je podle vedení Prahy jedním z adeptů na to stát se metropolitní nemocnicí.
"Praha je jediný kraj v celé ČR, který nemá svoji metropolitní nemocnici. Na území Prahy je 6 největších nemocnic a ani jedna nepatří magistrátu, všechny jsou státní. Já si myslím, že je čas. Ty koncepce už tady byly, ale musí to být samozřejmě v souladu se zájmy Ministerstva zdravotnictví, abychom se touto myšlenkou nebo nějakou koncepční strategií zabývali, aby i Praha tu Metropolitní měla. Třeba Thomayerova nemocnice by byla vhodná, ale samozřejmě i kterákoliv jiná," řekl Radek Lacko, radní hl. m. Prahy.
Zatím jde ale pouze o hudbu budoucnosti.
"Je to např. téma pro příští volební období, abychom se touto otázkou vážně zabývali, protože musí vzniknout posudky a různé další věci. Samozřejmě musí být také apetit Ministerstva této věci," řekl Radek Lacko.
Objevují se ale i kritici tohoto nápadu. Podle nich by metropolitní nemocnice znamenala zátěž pro rozpočet hlavního města. Zda si nakonec Ministerstvo zdravotnictví ponechá ve správě všechna zdravotnická zařízení nebo jedno z nich po domluvě převede na Prahu tak stále není jasné. O mnoho jasněji je ale už nyní o osudu Nemocnice Na Františku. Tu chtěla Praha 1 pronajmout soukromé firmě. to se ale nelíbilo některým politikům a občanům.
"Bylo vidět veřejné mínění, že není tomuto příliš nakloněno, protože, a neříkám, že by to tak dopadlo, ale jevilo se to občanům jako taková plíživá privatizace, tak jsme řekli, že dáme pod křídla magistrátu tuto nemocnici, abychom uklidnili veřejnost a věděli, že se jim té péče dostane," řekl Radek Lacko.
Nemocnice Na Františku ale v budoucnosti funkci metropolitní nemocnice plnit nebude, a to především kvůli své rozloze.
"Nemocnice Na Františku je nemocnice menšího typu, takže nemůže být ambici stát se metropolitní nemocnicí. Zajišťuje ale některé specifické potřeby jak pro tu spádovou oblast Prahy 1, Prahy 7, tak i dalších částí," řekl Radek Lacko.
Pražský magistrát vydá jen v letošním roce za Nemocnici Na Františku 50 milionů korun. V budoucnu by to ale mohlo být mnohem méně. Vedení magistrátu totiž ve spolupráci s VZP hledá nový koncept nemocnice, který by zajistil, že bude zdravotní zařízení finančně soběstačné.