Má smysl třídit odpad v Praze?
- 30. června 2018,
- 12:20,
- PRAHA,
- David Wilczek
Na třídění odpadu si už lidé v Praze zvykli, nicméně stále vůči němu panují různé předsudky a obavy, zda se nepodvádí a jestli má třídění smysl. Podle odborníků za to většinou mohou domněnky a polopravdy, které kolují mezi lidmi. Na druhou stranu je nutné přiznat, že některým obcím se z ekonomických důvodů nevyplatí třídit odpad. S naším štábem jsme se proto rozhodli zjistit jak je na tom Praha.
Má vůbec třídění odpadu smysl, když to všechno popeláři navezou jedním vozem na jednu hromadu a pak ho třídí zaměstnanci na lince? Takto často oponují lidé, kteří vyhazují veškerý odpad do směsného odpadu. Rozhodli jsme se proto navštívit třídící linku v Chrášťanech u Prahy a zjistit, jak je na tom naše metropole.
"Veškerý odpad, který dorazí na třídící linku, ať už je to plast, papír nebo tetrapakové obaly, jak můžete vidět za mnou, tak mají svou vlastní hromadu. Skutečně zde nedochází k žádnému míchání těchto druhů odpadu. Naopak dochází k dotřiďování, tak aby se ty odpady mohly daleko jednodušeji udat odběrateli," řekl Radim Mana, tiskový mluvčí Pražských služeb.
Jenže bystré oko Pražana si kolikrát může všimnout, např. u svozu čirého a barevného skla, že ho sváží jeden vůz. Jak to tedy je?
"Pravda je taková, že tento vůz, rsp. ten kontejner je rozdělen příčkou, aby to sklo bylo oddělené, protože odběratel by takto smíchané sklo rozhodně nechtěl," řekl Radim Mana.
Jen za rok 2017 vyprodukovali Pražané přes 54 tisíc tun tříděného odpadu. Největší podíl tvořil papír, následně sklo a plast.
"Možná je to dáno tím, že Pražané více třídí, ale také je to tím, že rostou stanoviště, počet stanovišť, a také počet nádob na třídění odpadu. Praha se rozrůstá, je to pochopitelné," řekl Radim Mana.
Lidé často dělají chybu při třídění kartonu od vajíček nebo ruliček od toaletního papíru. Obě komodity nepatří k papíru, ale do směsného odpadu.
"Obě tyto komodity jsou právě z recyklovaného papíru, ale ten proces recyklace už proběhl tolikrát, že další výroba není možná," řekl Radim Mana.
Mnoho Pražanů řeší dilema, jestli je správné vyhodit do koše neumyté plastové kelímky nebo láhve. Obecně platí, že to nevadí, pokud včas není plast mastný od oleje.
"Ta mastnota je poměrně značný problém. Co se týká nečistoty u plastů, tak třeba u kelímků zbytek jogurtu skutečně nevadí," řekl Radim Mana.
Lidé si často lámou hlavu i s tím, jak naložit s hliníkovými víčky od jogurtu. V tomto případě je možné ho vhodit jak do směsného odpadu, tak do kontejneru s kovy.