Trénink paměti pomáhá i lidem po těžkých úrazech
- 14. června 2018,
- 22:39,
- PRAHA,
- David Wilczek
Stařecká demence, Alzheimerova nemoc nebo poškození mozku v důsledku nehody. To jsou nejčastější faktory, které způsobují výpadky jak krátkodobé, tak dlouhodobé paměti. Pokud včas nezasáhne odborník, postižený se velmi rychle izoluje od společnosti. Pak už je velmi těžké se vrátit zpět do normálního života. Podobnou situaci zažila na vlastní kůži i Magdaléna Kubátová po nehodě při lyžování.
Magdaléna Kubátová pracuje v Praze jako zahradnice. Ještě před 3 lety měla běžný a spokojený život. Její vášní bylo lyžování. To se jí však stalo osudným, když se na sjezdovce srazila s lyžařem, kterého kvůli ostrému slunečnímu světlu neviděla. Přes to, že byla chráněna helmou, náraz byl tak silný, že jí rozdrtil čelist a způsobil otřes mozku.
"Měla jsem spoustu kostí v obličeji rozházených, polámaných, ale nic jiného se mi nestalo. Vyloženě to odnesl nejvíce ten mozek," řekla Magdaléna Kubátová.
Paní Magdaléna ztratila krátkodobou paměť a nedokázala si vzpomenout co se jí stalo, ani to, co se dělo v jejím životě měsíc zpátky. Situace vygradovala v momentě, kdy zapomněla na vlastního přítele.
"Najednou byl v nemocnici a tím, že my jsme se roky spolu kamarádili, tak já jsem myslela, že je to ten můj kamarád. Pak mi vysvětlil, že to můj kamarád není, že je to můj přítel," řekla Magdaléna Kubátová.
Jenže to nejhorší mělo teprve přijít. Paní Magdaléna trpěla ztrátou paměti ještě měsíc po své nehodě a její rodiče měli vážné obavy o její zdravotní stav. Právě oni oslovili trenérku paměti Hanu Habartovou, která se profesně zaměřuje na udržování paměti v kondici. Přestože se tomuto problému věnuje už několik let, případ Magdalény byl pro ní velkou výzvou.
"Když jsme před Magdalénu dali 3 věci na tác, pak jsme je zakryli a zeptali se jí, co tam bylo, tak ty 3 věci nebyla schopná dát dohromady," řekla Hana Habartová, trenérka paměti.
Následovala krátká cvičení zaměřená na každodenní činnosti.
"Šly jsme na to přes mnemotechniky, aby si to nesnažila do té hlavy nacpat tak, jak jsme běžně zvyklí, ale vlastně si udělat na ně třeba nějaký příběh nebo si je s něčím spojit," řekla Hana Habartová.
Díky pravidelnému cvičení a silné podpoře rodičů se podařilo Magdaléně po 3 měsících navrátit paměť a zpět se zařadit do běžného života.