• Načítám...
>

Robotické operace jsou přesné a šetrné

  • 24. května 2018,
  • 20:43,
  • PRAHA,
  • Natálie Forsterová

Reklama

Operační sál v pražské Nemocnici Na Homolce. S robotickou chirurgií tady mají nejdelší zkušenosti v rámci celé ČR. Skalpely v ruce tady nahradily moderní technologie už před 13 lety. Lékaři je tady využívají nejen v cévní chirurgii.

"U nás v Nemocnici Na Homolce provádíme výhradně radikální prostatektomii roboticky. Ty základní výhody, které nás odvedly od té klasické otevřené operace jsou ty, že nám to umožňuje dokonalé zobrazení té malé pánve a prostaty, která je tam uložena," řekl Ondřej Kaplan, urolog, Nemocnice Na Homolce.

Robotická operace tak umožňuje profesionálům z pražské Nemocnice Na Homolce operovat i v místech kam se lidská ruka nedostane s ještě vyšší přesností než dříve. A nejen to.

"Ten robot umožňuje tu operaci provést s minimální krevní ztrátou, hospitalizace je nesrovnatelně kratší, ve srovnání s otevřenou operací. U nás průměrně třetí až čtvrtý pooperační den pouštíme pacienty domů," řekl Ondřej Kaplan.

Přesnost, rychlá rekonvalescence i menší pooperační bolesti. To byly nakonec důvody, proč se operaci robotem rozhodl podstoupit i pan Ondřej Tejnický z Prahy, když se ve svých 49 letech poprvé dozvěděl, že má karcinom prostaty, obrátil se mu život naruby.

"Člověk projde takovým klasickým kolem, kdy přemýšlí, proč zrovna on. Pak začne přemýšlet o řešení. Stejným způsobem to proběhlo i u mě," řekl Ondřej Tejnický, pacient.

Nakonec se svěřil do péče lékařům v pražské Nemocnici Na Homolce a po úspěšné operaci robotem se po několika dnech vrátil domů, zpět k rodině.

"Na Homolce jsem strávil 4 dny, poté jsem byl propuštěn do domácího ošetřování. Návrat do práce proběhl za 3 týdny naprosto bez problémů," řekl Ondřej Tejnický.

Rakovina prostaty je v současnosti nejčastějším zhoubným nádorem u mužů. Stejnou diagnózu jako pan Ondřej si v minulém roce vyslechly i tisíce dalších mužů po celé ČR.

"Máme tady nějakých 13,5 tisíce případů ročně, které se nově objeví," řekl Roman Prymula, náměstek ministra zdravotnictví ČR.

"Já bych všem poradil, aby chodili na pravidelné lékařské prohlídky. Každému bych doporučil nechat si v 50 letech provést test PSA," řekl Ondřej Tejnický.

Tento jednoduchý test může rakovinu prostaty odhalit. Při včasné diagnóze je naděje na vyléčení velká. Přes to na ní u nás každý rok umírá kolem 3 tisíc lidí.

Reklama

Mohlo by Vás zajímat


Nejnovější zprávy PRAHA

Reklama

PR články

Více PR článků
Zavřít reklamu