Blanka se kompletně myje třikrát do roka
- 18. dubna 2018,
- 17:05,
- PRAHA,
- Lukáš Kubát
Tunelový komplex Blanka prochází pravidelně čištěním a kontrolou. Třikrát ročně také dochází ke kompletnímu mytí tunelových tubusů. Během mytí je v nočních hodinách nejznámější a největší český český tunelový komplex na několik dní uzavřen.
Je krátce po jedenácté hodině, tunel Blanka se uzavřel pro osobní dopravu a do tunelu míří čistící technika.
"Když se budeme bavit o vozovkách, tak ty myjeme dokonce dvakrát týdně, vždy v nočních hodinách. Pravidelná údržba kamer a technologií se provádí jednou za měsíc," řekla Barbora Lišková, tisková mluvčí TSK hl. m. Prahy.
S naší kamerou jsme ale dorazili na kompletní mytí celého tunelového tubusu. Tunelový komplex Blanka se čistí třikrát do roka a špíny je v tunelu opravdu hodně.
"Čištění probíhá tak, že se myjí nejen vozovky a stěny, ale v jarních měsících myjeme i strop. Poté čistíme dopravní značení, kamery, dále čistíme SOS budky a kompletní zázemí, probíhá kompletní kontrola," řekla Barbora Lišková.
Během čištění je v nočních hodinách tunelový komplex uzavřen, a to dokonce na několik dní. Samotné mytí pak probíhá po částech.
"Máme to rozplánováno vždy na noční hodiny od 23:00 do 5:00. V této době zde probíhá mytí po částech. V jednom cyklu Brusnický a Dejvický, tubus A i tubus B se myje zvlášť. Vždy to vychází na 4 po sobě jdoucí noci a když se budeme bavit o Bubenečském tunelu, tak ten se myje vždy 3 noci tubus A a 3 noci tubus B," řekla Barbora Lišková.
Tunelový komplex se myje pomocí kropících vozů, metacích strojů, zvedacích plošin nebo vysokotlakých přístrojů.
"Špína a nánosy zde vznikají nejenom od spalovacích motorů, ale také od zvýšené prašnosti, kterou v době provozu máme. Máme zde i zvýšenou opacitu právě díky prachovým částicím," řekla Barbora Lišková.
Za celý rok se na mytí tunelu Blanka spotřebují až 2 miliony litrů vody.