Unikátní model Prahy mohou lidé vidět na Florenci
- 22. února 2018,
- 13:05,
- PRAHA,
- Natálie Forsterová
Zajímá vás, jak vypadala Praha před přestavbou na konci 19. a počátku 20. století? Pokud ano, vydejte se do Muzea hlavního města Prahy. V jednom ze sálů se tam za skleněnou vitrínou skrývá unikátní Langweilův model. Nejslavnější a nejkrásnější zmenšenina města. Tu před víc než 180 lety vyrobil z papíru zaměstnanec pražské Univerzitní knihovny Antonín Langweil.
Tisíce budov, střech, komínů, keřů i stromů propracovaných do nejmenších detailů. Tak vypadá Langweilův model - nejatraktivnější exponát Muzea hlavního města Prahy.
"Je zhotoven z papíru, je to vlastně akvarel na papíře a ještě
jsou tam nějaké dřevěné prvky. Je o rozloze
Tvůrce modelu byl zaměstnanec pražské Univerzitní knihovny Antonín Langweil, který jsme neobvyklé zálibě věnovat veškerý volný čas i finance. Přestože byl model už ve své době obdivován mnohými vzdělanci, sponzora pro svou práci Langweil nikdy nenašel. Zemřel v bídě a početné rodině zanechal jen dluhy a nedokončené dílo.
"Zůstala vdova s 5 dcerami. Jedna z věcí, které měla, byl právě Langweilův model, takže tehdy se podařilo to, Ferdinand V. koupil tento model a věnoval ho Vlasteneckému muzeu," řekla Zuzana Strnadová - ředitelka Muzea hlavního města Prahy.
Až dnešní doba dokáže ocenit skutečný význam tohoto jedinečného svědectví o podobě Starého Města, Malé Strany a Pražského hradu. Lidé si ho navíc mohou od roku 2009 prohlédnout i v digitální podobě.
"Celková investice byla něco přes 20 milionů korun a musím říci, že tato digitalizace se opravdu vyplácí," řekl Jan Wolf - radní hl. m. Prahy.
Unikátní papírový model zaznamenaly digitální kamery a fotoaparáty na zhruba 250 000 snímcích. Získaná data pak byla převedena do prostorové 3D grafiky a slouží tak například památkářům. Samotný model mohou lidé vidět v Hlavní budově muzea na Florenci vždy od úterý do neděle.