Piloti dronů často neznají pravidla pro létaní v Praze
- 15. února 2018,
- 16:33,
- PRAHA,
- David Wilczek
Praha je vyhledávaným místem nejen zahraničními, ale i u tuzemskými turisty, kteří si rádi dokumentují svůj pobyt. Jedním ze způsobů je pořizování záběrů pomocí Dronu. Málo však z nich ví, které lokality jsou povolené nebo jim chybí oprávnění a vystavují se tak riziku vysoké pokuty. Pobyt v metropoli tak může vyjít velmi draho.
Až několik set tisíc korun na pokutách rozdal Úřad civilního letectví za rok 2017 pilotům dronů. Jednalo se hlavně o lety v zakázaných historických zónách nebo bez povolení úřadů.
"ÚCL řešil cca 50 správních řízení a byly rozdány pokuty ve výši kolem 400 tisíc korun," řekl Vítězslav Hezký, tiskový mluvčí ÚCL.
Hledání vhodných míst pro létání s drony v Praze může být náročné. Nejjednodušší je využít aplikaci, která mapuje vzdušný prostor.
"V podstatě nejlepším pomocníkem je aplikace MAIA, kam když se člověk přihlásí, tak tam má možnost vidět zakázané, omezené prostory, ve kterých by neměl vůbec vzlétnout," řekl Alexandr Novotný, marketingový ředitel Dronpro.
Mezi nejoblíbenější místa pro létání dronů patří např. Vypich, Štěrboholy nebo Hostivař. Tedy obecně místa blízko parků nebo s otevřeným prostorem.
"Pokud bychom chtěli létat výše, můžeme jít např. do Kunratického lesa, kde shodou okolností nezasahuje žádná z omezených zón a tam bychom teoreticky mohli vylétnout až do výšky 300 metrů," řekl Alexandr Novotný.
"Pokud budu chtít být pilotem dronu, jaké podmínky musím splnit?"
"Je to podobné jako když člověk dělá řidičák na auto. Musíte složit pilotní zkoušky, které se skládají z teoretického testu, z praktického létání a zároveň z technické znalosti toho stroje," řekl Alexandr Novotný.
Kvůli možnému pádu nesmí drony létat nad lidmi a v okolí husté zástavby. Pokud se stane, že vás bude někdo tímto způsobem obtěžovat, obraťte se na Městskou policii. Ta následně předá případ ÚCL.