Mumie ze všech koutů světa jsou na Výstavišti
- 2. února 2018,
- 19:05,
- PRAHA,
- Lukáš Kubát
Výstava přinášející fascinující poselství o dávných kulturách a civilizacích, to je výstava Mumie světa. Kromě egyptských mumií můžete vidět stovky exponátů z Peru, Holandska, Maďarska nebo Skotska.
Originální mumie a další artefakty, které byly zapůjčeny ze světových muzeí, univerzit, vědeckých institucí a soukromých sbírek. To je výstava Mumie světa, kterou můžete navštívit v pražských Holešovicích.
"Máme tady nejenom ty klasické egyptské mumie, které všichni známe, ale jsou tu např. mumie z bažin nebo mumie z Jižní Ameriky. Ale podivíte se, máme tady třeba i mumie kousek od Prašné brány," řekla Květa Havelková, tisková mluvčí výstavy Mumie světa.
Návštěvníci nahlédnou do života lidí v různých dějinných epochách a odlišných oblastech světa.
"Každá galerie je koncipována tak, aby se návštěvníci trochu ocitli ve světě těch lidí, kteří prováděli ty starobylé rituály, takže tady máme krajinu dávného Egypta, ale máme tady také zajímavé mumie z Barnesovi sbírky, což jsou anatomické mumie, které vznikly ve Skotsku, na těch se vlastně studenti učili anatomii. Ale jsou tady právě i mumie z náhorních planin Jižní Ameriky, kde Inkové mumifikovali své předky tím přirozeným způsobem," řekla Květa Havelková.
Na výstavě neuvidíte jen stovky exponátů, ale třeba se dozvíte jak probíhal proces samotné mumifikace.
"Mumie mohly vzniknout buď tím klasickým způsobem mumifikace, což je velice komplikovaný a dlouhý proces, který prováděli starověcí Egypťané, nebo mohly vzniknout přirozenou cestou, a tak vznikla třeba tajemná hlava, která byla nalezena v kryptě Kostela sv. Vojtěcha nedaleko Prašné brány. A tu tady máme také," řekla Květa Havelková.
Výstavu Mumie světa můžete v Křižíkově pavilonu na holešovickém Výstavišti navštívit až do 30. června.