Mariánský sloup na Staromáku nebude
- 15. září 2017,
- 16:37,
- PRAHA,
- Lukáš Kubát
Mariánský sloup znovu umístěný na Staroměstském náměstí nebude. Nesouhlas s jeho obnovou vyjádřili zastupitelé a to napříč politickým spektrem.
Mariánský sloup stál na tomto místě až do 3. listopadu 1918. Teď po 100 letech mohl být znovu obnoven. Pražské zastupitelstvo to však razantně odmítlo.
Na jednání zastupitelstva v několikahodinové debatě horlivě diskutovaly skupiny zastánců a odpůrců Mariánského sloupu.
"Tento sloup byl vztyčen jako symbol vítězství Habsburků za podpory tehdejší římskokatolické církve. Byli vytěsněni a museli se vystěhovat všichni, kteří neakceptovali toto nové uspořádání. Dalším důvodem je, že právě na tomto sloupu jsou ďáblové, kteří jsou propichováni anděly, a to je právě symbol těch utlačených utrakvistů, dnes tedy husitů, evangelíků a všech dalších církví," řekla Hana Tonzarová, Církev československá husitská.
"Ten sloup jsme dělali z naděje, že bude moci být postaven, protože je to krásná socha, kterou udělal Jan Jiří Bendl. Je to sochař o 300 let starší než já, ale ta socha je krásná, je to první barokní socha v Čechách. Je to klíč k českému baroknímu umění. Navíc si myslím, že ta socha může být faktický důkaz smíření," řekl Petr Váňa, sochař, autor kopie Mariánského sloupu.
Zastánci 118 tun vážícího sloupu byli především členové KDU-ČSL, naopak proti němu se ostře ohradilo hnutí ANO, ČSSD, Strana zelených nebo Piráti.
"Jako zastánce Mariánského sloupu mi samozřejmě usnesení zastupitelstva, které odmítlo návrat Mariánského sloupu na Staroměstské náměstí, vadí. Na druhou stranu jsem si vědom, že jsme v zastupitelské demokracii a zastupitelstvo rozhodlo svobodně o tom, že se Mariánský sloup na Staroměstské náměstí nemá vrátit," řekl Jan Wolf, radní hl. m. Prahy.
"Mariánský sloup, který byl vztyčen v závěru nebo bezprostředně po ukončení třicetileté války, tak se stal postupem času symbolem určitého útlaku a porážky českých stavů ve třicetileté válce a jako takový symbol byl po vyhlášení Československé republiky stržen. Ten sloup tedy nemá jen estetickou hodnotu, ale má také politický význam," řekl Matěj Stropnický, zastupitel hl. m. Prahy.
"Pokud se tady střetávají dva názorové proudy katolíků a protestantů, tak si neumím představit, co by se stalo, kdybychom to, co rozděluje křesťany mezi katolíky a protestanty, tak kdyby se umístil na Staroměstské náměstí. Staroměstské náměstí je historické centrum Prahy, ale také symbolem naší státnosti. Možná je daleko příhodnější hledat jiné symboly smíření, než umísťovat repliku něčeho, co český národ rozděluje," řekl Jiří Haramul, zastupitel hl. m. Prahy.
Podle některých zastupitelů by měl být sloup umístěný na jiném místě. Například hnutí STAN by na Staroměstském náměstí rádo vidělo kašnu. Ta by se mohla stát symbolem usmíření mezi katolíky a jinými církvemi.