Řemeslníci rozproudili Prahu. Pochodem uctili památku sv. Lukáše
- 21. října 2024,
- 12:34,
- PRAHA,
- Milan Pospíšil
18. října slaví svátek patron malířů - svatý Lukáš. Na jeho počest uspořádal Cech malířů, lakýrníků a tapetářů České republiky pro své členy pochod centrem Prahy. Kromě malířů se ho zúčastnili i zástupci ze spřátelených cechů ze střední Evropy. Součástí programu byl bohatý doprovodný program včetně mše a představení ostatků jejich patrona.
Pochodem přes historické centrum Prahy uctili řemeslníci památku svatého Lukáše, patrona cechu malířského. Průvod s bubeníky a korouhvemi byl třešničkou na dortu bohatého celodenního programu. Ten začal už ráno v Kapitulním kostele všech svatých na Pražském hradě vystavením ostatků evangelisty Lukáše. Jeho lebka je součástí Svatovítského pokladu už od dob Karla IV., který ji získal v italské Padově. V kostele představili své korouhve mistři všech přítomných řemeslnických cechů. A nejen z České republiky.
"Svatý Lukáš, to je patron všech malířů v Evropě, takže proto jsou tady s námi dnes i zahraniční účastníci. Máme tady cechmistry z Rakouska, z vídeňské oblasti, z dolnorakouské oblasti, z Maďarska, ze Slovenska, ze Slovinska. Takže opravdu celá Evropa se tady sjela do České republiky," upozornil Pavel Žatečka - výkonný ředitel Cechu malířů, lakýrníků a tapetářů ČR.
Tedy doslova středoevropská oslava dobrého řemesla byla i velmi zajímavou exkurzí do historie dávné i nedávné. Organizátoři setkání, příslušníci Cechu malířů lakýrníků a tapetářů České republiky představili například původní korouhev tehdy samostatného cechu lakýrníků z roku 1947.
"Cech si prošel dlouhou historií a ta původní korouhev, která je momentálně v muzeu, patřila společenství lakýrníků. My jsme vlastně malíři, lakýrníci, natěrači dohromady. Oni si udělali svoji, protože žádnou neměli. Byla to poptávka od členů, že při těchto akcích chybí. Takže si uspořádali svoji vlastní sbírku a v tom roce 1947, kdy tady probíhala velká výstava, velký sjezd lakýrníků z tehdejšího Československa, tak aby ji mohli prezentovat. Ale bohužel to mělo krátké trvání, protože následovala padesátá léta a naprostá likvidace všech živnostníků," vysvětlil Michal Rousek - cechmistr Cechu malířů, lakýrníků a tapetářů ČR.
Došlo i na propojení historie se současností symbolickým splynutím původní a nové korouhve. Pak už následoval průvod, jehož cílem byl Týnský chrám na Staroměstském náměstí, kde má svatý Lukáš svůj oltář. Součástí oltáře je obraz, který vysvětluje, proč se stal Lukáš patronem právě malířů. Podle tradice totiž namaloval první portrét Panny Marie.
"Od raného křesťanství různá povolání hledala své ochránce. Byli přesvědčeni, že musí mít ochránce, který k nim má nějak blízko. No a protože se lidé, kteří pracovali s barvami, považovali za řemeslníky. Vidíme to na příkladu i Karla Škréty a dalších. Protože umění byla také otázka řemesla," konstatoval Dominik Duka - emeritní arcibiskup pražský.
Po mši promluvili zástupci zahraničních spolků a cechmistr představil feruli. Insignie opět propojila současnost s historií.
"Dříve, když cechmistr vydal nějaké prohlášení, tak to poslal společně s ferulí. Měli daný systém, že každý, kdo si to přečetl, tak tu feruli předal přesně danému dalšímu. A když se cechmistrovi ferule vrátila, tak věděl, že tu informaci všichni dostali," doplnil Pavel Žatečka - výkonný ředitel Cechu malířů, lakýrníků a tapetářů ČR.
Program slavnosti pokračoval prohlídkou Staroměstské radnice a nemohlo chybět ani posezení v hostinci, kde si mistři svého řemesla připili na úspěch pochodu letošního i na zdar všech následujících.