Bunkr Folimanka je přístupný veřejnosti
- 20. února 2016,
- 18:18,
- PRAHA,
- Nela Friebová
Kryt civilní ochrany byl za minulého režimu postaven jako útočiště civilního obyvatelstva. Nyní už je po několikáté otevřen široké veřejnosti.
Atomový bunkr Folimanka se dlouho skrýval pod rouškou tajemství a zpřístupněn veřejnosti byl teprve před dvěma a půl lety. Pojďte se společně s námi podívat, jak bunkr vypadá nyní.
“Kryt Folimanka byl vybudován mezi rokem 1953 - 1955, kdy byl plně provozně funkční. Byl budován důlní technikou, takže tady vidíte, že úkrytové prostory jsou formou štol.Kryt Folimanka má plochu 1300 m2, s tím, že se sem vejde asi 1260 lidí na ukrývání a ještě 15 lidí obsluhy,” uvedl Jan Mikeš, pracovník krizového řízení a obsluhy MČ Praha 2.
Stále plně funkční kryt disponuje labyrintem chodeb, místností a veškerým potřebným vybavením.
“Je tady prostor pro ukrývané, prostor dekontaminace, filtrace a vzduchotechniky, která zajišťuje provoz životaschopnosti krytu a energetická centrála, která zajišťuje v případě výpadku proudu energii pro celý kryt,” vysvětlil Mikeš.
Vybaven je také vlastními studnami, sprchami nebo toaletami. V případě ohrožení by jako úkryt posloužil na dobu 72 hodin. Pro současné návštěvníky je zde připraveno několik expozic.
“Je tady expozice bombardování Prahy v roce 1945, kdy na Popeleční středu došlo omylem k bombardování spojeneckými vojsky. Místo Drážďan byla bombardovaná Praha a největší zásah dostala Praha 2. Pak je tady expozice úkrytového hospodářství hlavního města Prahy, kde jsou ukázány další kryty Prahy. A také je tady expozice protipovodňové ochrany Prahy,” doplnil Mikeš.
Atomový kryt Folimanka je pro veřejnost otevřen vždy jednu sobotu v měsíci.