• Načítám...
>

Bunkr Folimanka v Praze je přístupný veřejnosti

  • 16. srpna 2024,
  • 15:59,
  • PRAHA,
  • Kristýna Svobodová

Bunkr Folimanka je kryt civilní ochrany, který byl postaven za minulého režimu jako útočiště civilního obyvatelstva. Už řadu let ho ale může navštívit také široká veřejnost. Nahlédli jsme do něj i my s kamerou.

Reklama

Atomový bunkr Folimanka se dlouhá léta skrýval pod rouškou tajemství. Už 8 let ho ale může navštěvovat veřejnost. Do útrob krytu civilní ochrany jsme tak s kamerou vstoupili i my.

"Kryt Folimanka byl postaven za studené války, bylo to před rokem 1989, s tím, že byl budován v nějakých 50. nebo 60. letech minulého století, do provozu byl předán v roce 1962. Velikostně má 1300 metrů plochy a předpokládaná kapacita je 1300 ukrývaných osob," řekl Jan Mikeš - vedoucí Odd. krizového řízení MČ Praha 2.

Při plně obsazeném krytu tak na každou osobu vychází asi 0,8 metru čtverečních. Bunkr, který je shora ukrytý pod desítkami metrů skály, je stále plně funkční. Skýtá labyrint chodeb, místností a veškeré potřebné vybavení.

"Úkryt je osazen sedačkami, zdravotnickou technikou, malou lůžkovou částí, jedná se třeba o 10 lůžek na zdravotnictví. Je doplněna pitná voda, jsou napuštěny vodní rezervoáry a je připravena kolona k filtraci vzduchu," řekl Jan Mikeš - vedoucí Odd. krizového řízení MČ Praha 2.

"V případě přerušení dodávky elektrické energie je úkryt vybaven vlastním dieselagregátem a ten nám zajišťuje dodávku elektrické energie pro technologie, aby ukrývané osoby zde mohly přežít," řekl Petr Koníček - vedoucí Odb. ochrany obyvatelstva, Správa služeb hl. m. Prahy.

Kryt je vybaven také vlastními studnami, sprchami nebo toaletami. V případě ohrožení by jako úkryt posloužil až na 72 hodin. Vzít byste si sem ale mohli jen to nejnutnější. 

"Například v evakuačním zavazadle byste měla mít své významné dokumenty, své vlastní doklady, nějaké léky, které potřebujete, měli byste tam mít i nějaké náhradní oblečení, měly by tam být nějaké hry nezávislé na elektrické energii, protože v úkrytu není signál, tudíž po vybití mobilního telefonu nemáte kde dobít," řekl Petr Koníček - vedoucí Odb. ochrany obyvatelstva, Správa služeb hl. m. Prahy.

Při vstupu do krytu v případě ohrožení obyvatelstva pak ale platí i řada zákazů.

"Do úkrytu je zakázáno nosit a kontroluje to krytové družstvo při vstupu, které provádí seznam ukrývaných osob, zbraně, nože, alkohol, tabákové výrobky, drogy a domácí mazlíčky," řekl Petr Koníček - vedoucí Odb. ochrany obyvatelstva, Správa služeb hl. m. Prahy.

Bunkr Folimanka je v současné době největší podzemní stavbou na území městské části Praha 2. Přístupný veřejnosti je zdarma vždy jednou měsíčně.

Reklama

Mohlo by Vás zajímat


Nejnovější zprávy PRAHA


Reklama

PR články

Více PR článků
Zavřít reklamu