Výstava ukazuje grafiku Dobré kočky i té proradné
- 23. července 2024,
- 13:53,
- PRAHA,
- Ondřej Švec
Lept Dobrá kočka, která nemlsá z roku 1646 patří k nejznámějším i nejzáhadnějším dílům Václava Hollara; můžeme ho označit za jeho ikonické dílo. V Hollarově grafické tvorbě nacházíme také další listy s tematikou koček, „hodných“ i „proradných“. Toto protikladné pojetí odpovídá ambivalentnímu vnímání a zobrazování koček ve starém evropském umění. A vy si vše můžete prohlédnout na aktuální výstavě ve Schwarzenberském paláci Dobrá kočka i ta proradná. Kočky v grafice 16. a 18. století.
Kočky jsou s člověkem už celá tisíciletí. V umění se ale objevují až mnohem později. V evropské grafice je to až od 16. století. A právě na zobrazování koček v umělecké tvorbě se zaměřuje aktuální výstava Dobrá kočka i ta proradná. Kočky v grafice 16. a 18. století ve Schwarzenberském paláci v areálu Pražského hradu.
"Tato výstava je první představení zobrazování koček ve výtvarném umění nebo ve starém umění u nás, dá se říci. Soustředila jsem se na oblast grafiky a kresby, protože se nacházíme v grafickém kabinetu," řekla Petra Zelenková - kurátorka výstavy.
Impulsem pro výstavu byl slavný list Václava Hollara Dobrá kočka, která nemlsá. V jeho díle se objevují i další listy s tematikou koček. Pro jejich zobrazování ve výtvarném umění a jejich symboliku je typická protikladnost. Objevují se tam jak kočky dobré, tak i ty proradné. Zobrazování koček proto nebylo všude po Evropě stejně oblíbené.
"Například v českém umění barokním ho téměř nenacházíme, naopak na severu v Nizozemí těch uměleckých děl je řada," řekla Petra Zelenková - kurátorka výstavy.
Zajímavé je, že kočky se v evropské grafice objevují zprvu jako doprovodný motiv, až posléze i jako hlavní námět.
"Vidíte kočky v mnohých scénách, a to jak profánních, tak i náboženských. Co je hodně typické pro tu kočičí ikonografii je její spojení se ženou. To se táhne už od toho Egypta a přetrvává to i v křesťanském umění," řekla Petra Zelenková - kurátorka výstavy.
Kromě Václava Hollara můžete na výstavě obdivovat i další umělce, zejména nizozemské manýristy.
"Zde máme listy podle Hendrika Goltzia, génia nizozemského manýrismu, pak bych upozornila na obraz Jacoba Jordaense starý šašek nebo blázen s kočkou," řekla Petra Zelenková - kurátorka výstavy.
Na tomto zábavném díle můžete pozorovat výjimečný jev, a to zobrazení kočky a muže. Což bylo v té době v uměleckém světě naprostou raritou. Kočky byly totiž zobrazovány zásadně s ženami, dětmi, případně jako atributy. Až do moderního umění nebylo pro muže zkrátka důstojné nechat se zvěčnit s kočkou. Ty časy už jsou ale naštěstí pryč a kočky jsou součástí mnoha českých domácností, a to jak ty dobré, i ty proradné. Výstavu můžete navštívit až do 29. září.