• Načítám...
>

Výstava o manýrismu ukazuje dosud utajovaná díla

  • 19. července 2024,
  • 13:17,
  • PRAHA,
  • Ondřej Švec

Manýrismus se zrodil v Itálii z výtvarného jazyka vrcholné renesance a záhy se stal stylem mezinárodním. Vyznačuje se rafinovanou elegancí, bohatou fantazií a zálibou v symbolech a skrytých významech. Grafika sehrála v jeho rychlém rozšíření mimořádnou roli, navíc se v tomto období plně emancipovala jako výtvarný obor a dosáhla technické i umělecké dokonalosti. A vy tu dokonalost můžete obdivovat na výstavě s názvem Od Michelangela po Callota ve Valdštejnské jízdárně. Ale pozor, už jen do 11. srpna.

Reklama

Ve Valdštejnské jízdárně můžete až do 11. srpna obdivovat jedinečnou výstavu Národní galerie Praha s názvem Od Michelangela po Callota. Umění grafiky manýrismu. Směr vznikl původně v Itálii a vychází z umění mistrů pozdní renesance, zejména Michelangela nebo Leonarda, Rafaela a jejich následovníků.

"Když řekneme manýrismus, tak si pod tím představíme umělecký sloh, pro který je typická určitá extravagance, virtuosita a elegance a směřování k fantazii," řekla Alena Volrábová - ředitelka Sbírky grafiky a kresby a kurátorka výstavy.

Výstavu tvoří převážně grafické listy, kresby a další díla. Právě grafické umění hrálo totiž v rozšíření manýrismu v Evropě velkou úlohu. Mnohá díla pochází ze sbírek Národní galerie, velkorysá je ale i zápůjčka z Louvru a dalších významných muzeí z Evropy i z Čech. Manýrismus začal Michelangelem a skončil Callotem, odtud tedy název výstavy.

"Zapůjčili nám 50 exponátů, z nichž mnohé ještě ani nebyly vystaveny a máme tady skvělou příležitost například vidět unikátní kresbu samotného Michelangela Buonarroti. Od Callota tady máme krásné lepty, které představují alegorické vozy na jedné z velkých slavností," řekla Alena Volrábová - ředitelka Sbírky grafiky a kresby a kurátorka výstavy.

Paradoxní je, že sám Michelangelo se grafikou ve své tvorbě nezabýval.

"Ale protože byl již ve své době velmi oceňován, tak byl hlad po tom poznat jeho umění, což se právě dělo na základě grafických listů, takže tady máme celou kapitolu věnovanou Michelangelovu umění, kde jsou grafické listy od významných umělců na základě Michelangelových maleb a také soch," řekla Alena Volrábová - ředitelka Sbírky grafiky a kresby a kurátorka výstavy.

Na výstavě můžete obdivovat i umělce působící na dvoře císaře Rudolfa II. Je to například Hans von Aachen, Bartholomeus Spranger nebo Joseph Heintz. Výstava je velmi obsáhlá a není pouze o grafice. Najdete tam i malby, drobnou plastiku, umělecké řemeslo nebo šperky. To vše můžete vidět už jen do 11. srpna, tak si pospěšte. 

Reklama

Mohlo by Vás zajímat


Nejnovější zprávy PRAHA


Reklama

PR články

Více PR článků
Zavřít reklamu