Voda v Praze je v koupalištích dobrá, pozor na Šeberák
- 11. července 2024,
- 15:23,
- PRAHA,
- Ondřej Švec
...
Léto je v plném proudu a k tomu patří i vysoké teploty a možnost vykoupat se v bazénu nebo na přírodních koupalištích. Zejména u nich je ale nutné sledovat aktuální kvalitu vody, aby po návštěvě koupaliště nenásledovala návštěva lékaře kvůli zdravotním problémům z koupání v závadné vodě.
"Kvalita vod umělých koupališť je vesměs dobrá, můžeme říci, že víceméně veškeré koupaliště naplňují legislativní požadavky na kvalitu vody. U přírodních koupališť, které sledujeme, je voda též vyhovující," řekl Ondřej Smílek - pracovník vztahů k veřejnosti.
Pozor byste si měli dát ale například u koupaliště Šeberák na jižním okraji Prahy 4, kde je aktuálně zvýšený výskyt sinic, což by mohl být pro citlivé jedince problém. Naopak každoročně výbornou kvalitu vody slibují biotopy Radotín a Lhotka nebo betonová nádrž Šárka, případně koupaliště Motol.
"V případě přírodních koupališť jde nejčastěji o alergické reakce, které se mohou projevit kožní vyrážkou, případně zarudnutím očí, dále může dojít ke kontaminaci toxiny sinic, které mohou způsobit zažívací potíže, případně bolesti hlavy, v závažnějších případech poškození jater," řekl Ondřej Smílek - pracovník vztahů k veřejnosti.
Problémy mohou nastat i v umělých koupalištích.
"V případě zvýšené mikrobiologické kontaminace vodních koupališť hrozí návštěvníkům infekční onemocnění, jako je například zánět kůže, zánět uší, vnímaví jedinci se mohou také setkat s alergickou reakcí na chlor, kterým se voda dezinfikuje," řekl Ondřej Smílek - pracovník vztahů k veřejnosti.
Výsledky rozboru umělých koupališť nejsou sice pro veřejnost k dispozici, ale u pražských přírodních koupališť platí, že aktuální informace naleznete na stránkách Hygienické stanice hlavního města Prahy. Je dobré to sledovat, jinak riskujete vaše zdraví.