SOU Ohradní je škola s bohatou historií a řadou oborů
- 6. listopadu 2023,
- 16:14,
- PRAHA,
- Ondřej Švec
Střední odborné učiliště Ohradní v Praze 4 slaví už 65 let své existence. Za tu dobu touto školou prošla řada mechaniků, zámečníků, elektrikářů nebo truhlářů. Škola se ale od té doby výrazně posunula a modernizovala, a to jak ve výuce, tak ve vybavení, kdy využívá například i virtuální reality a další technické vychytávky. O studium na škole je velký zájem, například u oboru truhlář mnohonásobně převyšuje kapacitu. Škola se snaží spolupracovat s mladými učiteli i absolventy, kteří pak předávají své zkušenosti a nadšení budoucím pracovníkům ve výučních oborech.
Střední odborné učiliště Ohradní na Praze 4 je škola s bohatou historií. Funguje už od roku 1958, za tu dobu vyprodukovala stovky, spíš tisíce absolventů mnoha učebních oborů. V současnosti se na škole učí celkem šest oborů, a to elektromechanik, elektrikář, mechanik elektronik, truhlář, zámečník nebo automechanik.
"V prvním ročníku, kde jsme právě zrovna teď v této dílně, probíhá výuka praktického vyučování, spočívá v základní zámečnické práci, což znamená, že žáci se učí základy pilování, základy vrtání, učí se s odbornou dokumentací, která je potom provází celý život, dále se třeba učí základy svařování, máme tady i navíc kroužek pro ty, které to opravdu zajímá," řekl Jan Krejčí - zástupce ředitele pro praktické vyučování.
V něm si budoucí automechanici mohou netradičně vyzkoušet i repasování mopedů typu Stadion. Tím si ostatně studenti prvních ročníků musí projít, ve druhém ročníku už naplno zažijí svět automobilů a veškerou práci, která s tímto řemeslem souvisí. Jedním z nadšených studentů je i Nikolas Domik, kterého to k autům táhne už od dětství, protože jeho tatínek je sám automechanik a Nikolas mu už jako malý rád koukal přes rameno a později také asistoval.
"Rád bych se tomu věnoval dál, obnovoval bych auta a jednou bych si chtěl udělat i vlastní dílnu, autoservis, abych mohl sám opravovat. Mě hlavně baví vylepšovat ta auta, tuning a tak. I tohle mě baví na autech, že bych si chtěl jednou své vysněné auto postavit," řekl Nikolas Domik - student oboru automechanik
V jiném oboru, konkrétně elektromechanik, se pak studenti mohou seznámit s různými spoji, obvody, pájením, zapojováním, testováním a měřením. Studentům se věnuje také mistr odborného výcviku Filip Krivulka, který ještě před pár lety sám studoval, a to přímo na Středním odborném učilišti Ohradní. Nyní předává své zkušenosti a nadšení budoucím elektromechanikům. Uplatnění v tomto oboru je přitom poměrně široké.
"V současnosti je zakončen výučním listem, ale zase se nově otevírá obor s maturitou, takže si mohou udělat maturitu a uplatní se široce v různých oborech. V elektrotechnice, například mohou jít do metra a tam opravovat různé přístroje, zařízení, určitě by se mohli uplatnit i v lékařských přístrojích, toto uplatnění je široké," řekl Filip Krivulka - mistr odborného výcviku.
A pokud se někdo náhodou děsí technických předmětů, tak nemusí, na škole určitě nikoho nebudou trápit ničím, co by prakticky nevyužil ve svém oboru.
"Určitě bych se těchto předmětů nebál, máme tam nějaký základ, který využijí právě v elektrotechnice, to znamená nějaké rovnice, výpočty, počítají například Ohmův zákon, úbytky napětí na různých rezistorech, zátěžích," řekl Filip Krivulka - mistr odborného výcviku.
Určitě zajímavým oborem je také truhlář a právě vůně dřeva a možnost pozorovat, jak budoucí výrobky vznikají pod rukama, je pro uchazeče o studium velkým lákadlem. Do ročníku se dostane maximálně dvacet studentů, přičemž kapacita je vždy naplněna. O obor se přitom na školu hlásí až devadesát uchazečů.
"Mně se líbí celkově ta práce se dřevem. Nejradši mám práci s masivem a líbí se mi, že člověk vidí, co za sebou vytvořil. Na začátku dostane nějaký prázdný prostor, kam je potřeba něco vyrobit nebo nějaký starý kus nábytku, místo toho se vytvoří něco nového, něco tam zůstane a ta práce s tím dřevem mi přijde celkově hezká, že to je takové čistí," řekl Marek Chytrý - učitel odborného výcviku.
Možností, jak se jakožto truhlář realizovat, je celá řada, od specializace například na výrobu kuchyní až po truhlařinu všeho druhu.
"Můžete vidět třeba dveře z masivu. Z masivu děláme většinou nějaké dveře, támhle můžete vidět připravené parapety, támhle vzadu máme nějaké skříňky, mohou to být kuchyně, z masivu mohou být i stoly. Aby zvládali všechno, když přijdou někam do práce, aby uměli od všeho něco," řekl Marek Chytrý - učitel odborného výcviku.
Škola se vedle atraktivní výuky, kdy se snaží využívat i mladé učitele, kdy mezi nimi nechybí ani absolventi školy, snaží udržet krok s dobou, a to zejména formou modernizovaných dílen a učeben, kde nechybí ani virtuální realita. V plánu jsou pak v budoucnu i další obory.
"Budeme otevírat další obory, které budou zakončeny maturitní zkouškou, co se týče nějaké budoucnosti naší školy, tak se snažíme hlavně zaměřit na firmy, co po těch daných studentech a žácích chtějí, takže se snažíme spolupracovat s těmito podniky a zkoušet je připravit na to, co je třeba v těch budoucích firmách čeká," řekl Jan Krejčí - zástupce ředitele pro praktické vyučování.
O studium na Středním odborném učilišti Ohradní, které má i svůj vlastní internát, je velký zájem a přestože, jak už to u školy někdy bývá, někteří si ještě teprve hledají cestu ke svému oboru, u většiny z nich se to ale naštěstí povede. Zároveň se ale najde dostatek těch, kteří už na školu přišli s tím, že je daný obor baví a těší se, až se v něm budou moci realizovat, ať už coby pracovníci v některé ze zaběhnutých firem a nebo, když budou šikovní a dostatečně odvážní, tak i jakožto podnikatelé a živnostníci ve svém vlastním byznysu. Podmínky k tomu, aby se jim to povedlo, mají na Středním odborném učilišti Ohradní ideální.