• Načítám...
>

Mistr sklář Jiří Pačinek zve do Skleněného podzemí

  • 8. června 2023,
  • 19:38,
  • PRAHA,
  • Ondřej Švec

V unikátním barokním podzemním sále Gorlice na pražském Vyšehradě svou autorskou tvorbu představí od 9. června do 3. září uznávaný sklářský mistr Jiří Pačinek, který v minulosti spolupracoval například s Bořkem Šípkem nebo Reném Roubíčkem a dnes je veřejně známý i proto, že jeho sklo se objevilo ve filmu Glass Onion z produkce Netflix. Výstava Skleněné podzemí je koncipována tak, aby jednotlivá díla komunikovala se surovým a historickým charakterem prostoru i s významem jedinečných barokních soch, které se v sále Gorlice nacházejí.

Reklama

Jiří Pačinek je uznávaný sklářský mistr, který se pravidelně účastní sklářských soutěží, prezentací a výstav v Evropě i USA. Nyní vystavuje v unikátních prostorech v podzemním sále Gorlice na pražském Vyšehradě. Jeho výstava nese název Skleněné podzemí a veřejnosti představí celkem dvacet plastik, jejichž výroba zabrala více než půl roku.

"95 procent vzniklo pro tuto výstavu, protože sem se naše věci, které děláme, ne že nehodí, ale jsou malé, tak jsme si řekli, že se musíme trošku hecnout a udělat nějaké velké kusy, takže jsme udělali opravdu ohromné věci, takové plastiky, aby v tomto prostoru nezanikly a i tyto kusy tady mají problémy, je to krásný ohromný prostor," řekl Jiří Pačinek - sklářský mistr.

V podzemní prostoru spojili své síly mistři vrcholného barokního sochařství jako byli Brokoff, Jackl nebo Braun a mistři současného sklářského řemesla. Vedle lustru ve tvaru trnové koruny a řady rostlinných prvků je unikátní zejména křišťálová Monstrance Vyšehradská.

"Tu jsme vytvořili pro tuto akci a je to jedna z největších monstrancí na světě. Je to křišťálová monstrance, která je propojená kouskem kovu, aby se to dalo převážet a rozebírat, jinak je to opravdu samý křišťál," řekl Jiří Pačinek - sklářský mistr.

Autoři výstavy vše promysleli do posledního detailu, aby jejich tvorba dokonale zapadla do výjimečného prostoru, jakým je podzemní sál Gorlice.

"Věnovali jsme se tomu koncepčně již od loňského léta a to vymýšlení mělo samozřejmě dlouhý proces a zabývali jsme se tím, jak do tohoto prostoru vnést to sklo i s nějakou duchovní váhou a odkazem na ty historické okamžiky tohoto neuvěřitelně krásného prostoru," řekl David Sobotka - spolupracovník Jiřího Pačinka.

Ambicí výstavy je nejenom prezentovat vrcholné sklářské umění, ale ukázat na to, že české sklo stále žije a že jeho využití není jen v rámci uměleckých výstav, ale jako prvek s množstvím využití se hodí i do domácnosti. 

"Sklo je bohužel materiál zbytný, nikoli nezbytný. Ale na druhou stranu se chce člověk obklopovat krásnem, takže my doufáme, že ta vůle a ten zájem těch lidí nebude polevovat, ba naopak a i to je trošku cílem této výstavy, neustále informovat o tom, že české sklo žije a nikoli přežívá," řekl David Sobotka - spolupracovník Jiřího Pačinka.

Výstava s názvem Skleněné podzemí bude v podzemním sále Gorlice na pražském Vyšehradě probíhat až do 3. září. 

Reklama

Mohlo by Vás zajímat


Nejnovější zprávy PRAHA


Reklama

PR články

Více PR článků
Zavřít reklamu