• Načítám...
>

Technické muzeum láká na astronomické přístroje

  • 14. dubna 2023,
  • 12:59,
  • PRAHA,
  • Ondřej Švec

Do nekonečného prostoru vesmíru plného zářících hvězd a unikátních sbírkových předmětů můžete nahlédnout v jedinečné expozici Astronomie v Národním technickém muzeu. Představí vám nejen nejvýznamnější mezníky v dějinách astronomie v časovém rozpětí zhruba 6 tisíc let, ale seznámíte se v ní i s principy používání přístrojů a pomůcek, se kterými kdysi badatelé zkoumali vesmír. A osahat si můžete i meteorit starý téměř 5 tisíc let!

Reklama

Nekonečný vesmír nabízí i nekonečné možnosti bádání. A právě tak je koncipována i expozice Astronomie v Národním technickém muzeu, kde se nejen dozvíte o největších meznících v dějinách astronomie, ale prozkoumáte i řadu unikátních přístrojů a pomůcek. 

"Máme zhruba asi 500 přístrojů v naší sbírce a polovina z nich je představena tady v naší expozici. Jsou zde vystaveny přístroje od 15. století až do současnosti. Máme tu i několik kousků téměř současných z počátku 21. století," řekl Antonín Švejda - autor expozice.

V expozici můžete obdivovat ať už nejstarší přístroje z poloviny patnáctého století jako je například pozdně gotický astroláb, ale i současnost nabízí mnoho unikátů, což mohou být překvapivě i kalkulačky. 

"Je tu jeden takový unikát, což je kalkulačka Curta a to byl vlastně první a poslední mechanický výpočetní stroj do kapsy, takže to byla opravdu kapesní kalkulačka," řekl Antonín Švejda - autor expozice.

Astronomická expozice je sice v Národním technickém muzeu už od roku 2010, ale stále se rozrůstá, nejnověji o dalekohled, který v padesátých letech minulého století zkonstruoval amatérský astronom Karel Hermann-Otavský. 

"Ve své vile v Černošicích měl detašované pracoviště astronomického ústavu. Jinak ten jeho dalekohled je šestipalcový refraktor a je to vlastně speciální přístroj, je to koronograf, dalekohled, kterým se pozorovalo slunce," řekl Antonín Švejda - autor expozice.

A pro ty, kteří by se někdy rádi vypravili do vesmíru, ale nejspíš se jim to nikdy nepovede, má Národní technické muzeum zajímavé alternativní řešení. Doslova dotknout se kosmu můžete díky meteoritu, který v muzeu platí za pořádného staříka.

"Ten je starý zhruba 5000 let. Ten meteorit spadl do Pampy v Argentině a byl nalezen zhruba před 10 - 15 lety," řekl Antonín Švejda - autor expozice.

Základem expozice jsou sice originální přístroje vystavené ve vitrínách, ale chybět nemohou ani potřebné popisky a instruktážní filmy a k tomu navíc ještě demonstrační zařízení určené k dotyku, takže se nemusíte bát, že byste se náhodou ve vesmíru ztratili. 

Reklama

Mohlo by Vás zajímat


Nejnovější zprávy PRAHA


Dnešní premiéry

Reklama

PR články

Více PR článků
Zavřít reklamu