Národní galerie ukazuje Umění dlouhého století
- 10. února 2023,
- 9:19,
- PRAHA,
- Veronika Kuželková
Ve Veletržním paláci je ke shlédnutí expozice s názvem "1796–1918: Umění dlouhého století". Představuje například slavnou Pannu Gustava Klimta i díla Egona Schieleho, Edvarda Muncha, Paula Gauguina, Vincenta van Gogha či Pabla Picassa! Cílem nebylo vytvořit další uměleckohistorický přehled a nově kodifikovat to zásadní, co bylo v průběhu 19. století v českých zemích vytvořeno.
Expozice 1796–1918: Umění dlouhého století vědomě a přirozeně spojuje domácí umění s tím zahraničním. Na rozdíl od předcházejících sbírkových expozic v Národní galerii nejsou do tohoto souboru začleněny žádné zápůjčky z jiných muzejních a galerijních institucí, které by doplňovaly mezery ve sbírkách.
"Tato expozice je výjimečná tím, že není postavená chronologicky, nezačínáme tedy na začátku 19. století a nekončíme rokem 1918, ale je tvořena třemi základními kapitolami, člověk, svět a ideje a umění zprostředkovává pomocí tematických celků a je to první expozice, která míchá české umění 19. století, počátku 20. století s díly zahraničních umělců, například s díly francouzských, německých a rakouských autorů. Úplně první oddíl, první sál té expozice představuje autoportréty umělců nebo portréty umělců od jiného umělce. My jsme vlastně v této první části chtěli představit, kdo byli umělci 19. a počátku 20. století, s jejichž díly se potom setkáváme v té expozici," řekla Veronika Gulíková - ředitelka sbírky 19. století a klasické moderny Národní galerie.
Díky tematickému členění expozice tak vznikla i celá řada menších skupin děl, která reprezentují samostatné obsahové celky, od vlastních podobizen, rodinných i oficiálních portrétů přes obrazy z kaváren, rušných městských bulvárů, jarních krajin či horských jezer po díla s náboženskou nebo mytologickou tématikou.
"Za námi je velké plátno Jakuba Schikanedera Vražda v domě, tento obraz se nachází na rozmezí sekce člověk a svět. Námětem toho obrazu je vražda mladé ženy, kterou vidíme ležící na dvorku takového velmi ošumělého domu a je to obraz, který vznikl v Praze, Schikaneder ho maloval pro výstavu, která se konala následujícího roku v Berlíně a inspiroval se skutečným místem v Praze - dvorkem domu, který stál v tehdejším židovském ghettu v Praze," řekla Veronika Gulíková - ředitelka sbírky 19. století a klasické moderny Národní galerie.
Součástí expozice jsou i dva komorní grafické kabinety, kde jsou prezentovány bohaté fondy Sbírky grafiky a kresby z tohoto období.