100 let od objevu Tutanchamona připomíná výstava v Karolinu
- 5. prosince 2022,
- 9:19,
- PRAHA,
- Kristýna Svobodová
Dvě výročí významných událostí, které ovlivnily historii vědeckých objevů, dokumentuje výstava v pražském Karolinu. Jmenuje se Kouzlo objevování: od hieroglyfů k Tutanchamonovi a přibližuje okolnosti rozluštění hieroglyfů v roce 1822 a objevení hrobky egyptského faraona Tutanchamona o sto let později.
Tutanchamon. Jeden z nejslavnějších panovníků v dějinách lidstva. Od objevení hrobky egyptského faraona letos uplynulo 100 let. Přesně o 100 let dříve byly navíc rozluštěny hieroglyfy. Dvě významné události, které daly vzniknout egyptologii a výrazně ji posunuly vpřed teď připomíná výstava v pražském Karolinu.
"První část připomíná to rozluštění hieroglyfů, dozvíte se také, jaké cesty nebo předchůdci se snažili také rozluštit hieroglyfy," řekla Veronika Dulíková - Český egyptologický ústav FFUK.
Egyptské písmo poprvé rozluštil francouzský archeolog Jean-François Champollion v roce 1822. Hieroglyfy rozluštil pomocí trojjazyčné Rosettské desky, jejíž 3D model si návštěvníci mohou na výstavě prohlédnout.
"Právě zde jsou tři jazyky, které mu velmi napomohly k rozluštění hieroglyfů. Zde nahoře vidíme hieroglyfy, ptolemaiovštinu, tady je démotické písmo a řecké písmo," řekla Veronika Dulíková - Český egyptologický ústav FFUK.
O 100 let později pak dělníci britského egyptologa Howarda Cartera narazili při kopání v egyptském Údolí králů na schodiště vedoucí k Tutanchamonově hrobce. I její 3D model si návštěvníci mohou prohlédnout.
"Tady si můžeme názorně ukázat, jak se dostával dovnitř Howard Carter, zde objevili první schod 4. listopadu - tedy velmi krátce po zahájení expedice, dostali se k prvním zapečetěným dveřím, následovala sestupná chodba, druhé zapečetěné dveře, kde už čekaly čtyři místnosti plné předmětů, tedy pokladů z Tutanchamonovy hrobky, bylo jich tam přes 5 tisíc položených," řekla Veronika Dulíková - Český egyptologický ústav FFUK.
Výstava ukazuje také původní fotografie z doby Carterova objevu. Vedle samotného objevování hrobky pak ale expozice prozradí i to, co se s nálezy dělo potom. Nechybí ani vědecká zjištění z poslední doby. Za zmínku stojí také panel s malým otvorem. Návštěvník si jeho prostřednictvím může přiblížit to, co objevitel spatřil otvorem do komory, která byla po staletí zavřená.
Zajímavou částí výstavy je i kopie samotné Tutanchamonovy pohřební komory.
"V této maketě, která je 1:1, tedy je to věrné napodobení Tutanchamonovy pohřební komory, která se nachází v Údolí králů, můžeme vidět sarkofág, ve kterém byl uložen Tutanchamon ve zlatých rakvích, můžete na stěnách spatřit náboženské výjevy," řekla Tutanchamonovy pohřební komory..
Objev Tutanchamonovy hrobky byl významný především tím, že byla první, která v době odkrytí nebyla vykradena. Její poklady tak vydaly mnohá svědectví o způsobu pohřbívání králů starého Egypta.