Národní pedagogické muzeum představuje pravěk
- 7. října 2022,
- 11:14,
- PRAHA,
- Kristýna Svobodová
Pravěk k tabuli! To je název nové výstavy, která představí historii našich nejstarších dějin. Ta se návštěvníkům otevřela začátkem října v přízemních prostorách Národního pedagogického muzea na Praze 1.
Pravěk k tabuli! Jak si pračlověk cestu do škol našel. To je název nové výstavy v Národním pedagogickém muzeu. Ta má návštěvníky zavést do dávných časů, které mnohým z nás kdysi přibližovaly nejen učitelé, ale třeba i romány Eduarda Štorcha nebo kresby Zdeňka Buriana.
"Cílem výstavy je ukázat, jak se učilo o pravěku, protože pravěk nebyl vždycky součástí školní výuky a my jsme se rozhodli zmapovat vývoj toho, jak se o předmětu vyučovalo," řekla Martina Halířová, kurátorka výstavy.
Expozice zabaví školáky, ale i jejich starší doprovod. Výstava totiž představuje vývoj učební látky tak, jak se ho pomocí dobových školních pomůcek v lavicích učili naši rodiče i prarodiče.
"Podařilo se nám zapůjčit věci z Národního muzea, z muzea Mladoboleslavska a dalších muzeí. My nejsme archeologické muzeum, takže jsme vlastně museli navázat spolupráci s řadou dalších institucí, jako jsou muzea a archeologické ústavy. Jsme strašně rádi, že nám kolegové vyšli vstříc při přípravě výstavy," řekla Martina Halířová - kurátorka výstavy.
Medvědí rodinka, pravěcí lovci před jeskyní nebo třeba neandertálec, který hledí do dálky. Plakátové obrazy, které jako kulisa doprovázely hodiny dějepisu. I tohle si v expozici na Malé straně můžete prohlédnout a připomenout si tak, jaké byly hodiny dějepisu, když se učilo o lovcích mamutů, pazourcích nebo prvních osadách.
Pedagogickému muzeu se podařilo nashromáždit exponáty, z nichž některé veřejnost uvidí vůbec poprvé. Týká se to například archeologických nálezů, rukopisů a dalších věcí ze sbírek třeba spisovatele a amatérského archeologa Eduarda Štorcha.