Řidiči začali přezouvat na zimní pneumatiky
- 6. října 2022,
- 8:23,
- PRAHA,
- Kristýna Svobodová
Na náhlé ochlazení reagovala řada řidičů návštěvou pneuservisů a přezutím aut na zimní pneumatiky. Chtěli se tak vyhnout každoročním frontám na konci října. Povinnost zimních pneumatik platí totiž od 1. listopadu. Jak je to ale s povinností přezout na zimní gumy přesně jsme pro vás zjišťovali.
Někteří řidiči přezouvají pneumatiky už na konci léta, jiní čekají na první sněhové vločky. Povinnost přezout na zimní pneumatiky definuje zákon o provozu na pozemních komunikacích. Ten říká, že řidiči jsou povinní použít zimní pneumatiky v období od 1. listopadu do 31. března. Není to ale dogma. Záleží na okolnostech.
"Zákon pamatuje na předvídatelnost počasí. To znamená, že pokud bude teplý podzim, není třeba mít zimní gumy hned od 1. listopadu."
"Povinnost mít zimní obutí je, když se vyskytuje souvislá vrstva sněhu nebo ledu, popřípadě námraza, nebo když předpokládáme, můžeme tady z Prahy jet někam na hory - viz Vysočina na D1, tak tam z logiky věci musíme mít také zimní pneumatiky," řekla Radovan Myslík - majitel autoškoly.
Pokud tedy ani v listopadu neudeří mrazivé počasí, nemusíte auto přezouvat a pak vám nehrozí ani pokuta. Kvůli bezpečnosti se ale všeobecně doporučuje přezout na zimní pneumatiky ve chvíli, kdy se teploty dlouhodobě pohybují pod 7° C. Při takových teplotách zkrátka zimní gumy vykazují lepší vlastnosti než ty letní.
"Ty zimní pneumatiky mají samozřejmě trošku jiný vzor, zatímco na těch letních pneumatikách můžeme mít 1, 6 milimetru, tak ty zimní pneumatiky jsou dělané z jiného materiálu, lépe odvádí bahno, sníh a samozřejmě nám pomáhají při brždění a při ovládání vozidla," řekl Radovan Myslík - majitel autoškoly.
Pokud nedodržíte povinnost používání zimních pneumatik, hrozí vám pokuta až 2000 korun. V bodovém systému se přestupek sice nepromítne, nákladnější komplikace ale mohou nastat, pokud na letních gumách zaviníte dopravní nehodu.
"Samozřejmě to zohledňujeme. Pokud by se zjistilo, že k nehodě by nedošlo, pokud by měl řidič správné obutí, tak bychom mohli krátit pojistné plnění v případě třeba havarijního pojištění a nebo vymáhat tu částku, kterou jsme vyplatil z povinného ručení. Kromě zimních pneumatik by měly mít pneumatiky i správný vzorek a správný dezén," řekl Milan Káňa - mluvčí pojišťovny Kooperativa.
"Ten správný vzorek na zimních pneumatikách je nejméně 4 milimetry," řekl Radovan Myslík - majitel autoškoly.
Odborníci také radí, jak si na silnici poradit se smykem.
"Dobrá rada je začít točit proti smyku, uvolnit pedál. Pokud máme pohon na přední pneumatiky, tak zvolnit, nikdy nešlapat prudce na brzdu," řekl Radovan Myslík - majitel autoškoly.
Je ale jasné, že teorie je jedna věc a praxe věc druhá. Pokud jste začátečníci a nebo si prostě jen za volantem ještě nejste jistí, je dobré absolvovat třeba školu smyku, kde vás na podobné situace umí připravit asi nejlépe.