• Načítám...
>

Praha pravidelně kontroluje protipovodňové uzávěry

  • 28. března 2022,
  • 8:49,
  • PRAHA,
  • Marek Tereba

Abychom nezažili podobnou situaci jako při povodních v roce 2002. kontroluje Praha proto pravidelně povodňové uzávěry. My jsme se s kamerou na jednu takovou kontrolu vydali přímo do centra města.

Reklama

Třikrát do roka kontroluje Povodí Vltavy na Čertovce stav povodňových vrat. Uzávěr Čertovka je součástí levobřežní linie protipovodňových opatření s názvem Malá Strana a Kampa, která by v případě povodně hradila úsek od Říční ulice u mostu Legií až k Mánesovu mostu na Klárově.

"Vidíte vyčerpaný tzv. suchý dok, respektive suchou variantu. Jedná se o téměř čtyřicetitunová vrata, která v okamžiku nástupu povodně je potřeba zatáhnout a tím ochránit Malou Stranu, Kampu a Čertovku před nastupující povodní," řekla Markéta Komárková, vedoucí provozního střediska Povodí Vltavy.

Vrata se uzavírají při průtoku 400 m3 za sekundu. Pro představu, současný průtok je přibližně 85 kubických metrů za sekundu a při povodních v roce 2002 tudy protékalo za sekundu asi šedesátkrát více vody.

"V provozním řádu, podle kterého je to vodní dílo provozováno, jsou předepsané tři zkoušky ročně, dvě jsou takzvané krátké, jedna zkouška je dlouhá, což je to, co dnes vidíte. Při těch krátkých zkouškách se ta vrata vlastně zatáhnou vždy jen do té pozice zavřeno a otevřeno a dělá se to za běžné vodní hladiny. Při dlouhé zkoušce se zahradí dok, udělá se v podstatě suchý prostor, ta vrata se vytáhnou do toho suchého prostoru, tak aby ta konstrukce vrat byla vidět celá a dala se prohlédnout z hlediska toho, zda tam nedošlo k nějakému poškození, jestli je na těch vratech vše funkční," řekla Markéta Komárková, vedoucí provozního střediska Povodí Vltavy.

Vrata byla vystavěna v letech 2002- 2005. Za normálních okolností slouží jako zahrádka restaurace. 

"Tyhle dva prostory, což je v podstatě tato spodní terasa a pak ještě ta horní, tak ty získala jen díky tomu, že se tady postavila ta vrata a postavil se na ně ten dok, ve kterém jsou trvale schované, takže o nich Pražané ani nevědí. Mohou to využívat jako prostory restaurace pro své zahrádky, ale jsou povinni strpět jak všechny provozní zkoušky, jakékoliv opravy, tak samozřejmě tu manipulaci, která přichází s povodní," řekla Markéta Komárková, vedoucí provozního střediska Povodí Vltavy.

"Povodí Vltavy je jedním ze smluvních partnerů Správy služeb hl. m. Prahy, který pro hlavní město Prahu právě zabezpečuje správu a údržbu protipovodňových opatření tady v hlavním městě Praze. Správa služeb má další smluvní partnery, kterými kontroluje další opatření. Jde například o 80 velkokapacitních čerpadel, která se nacházejí po obou březích Vltavy a která by sloužila v případě povodní k vyčerpávání kanalizačních vod z kanalizace," řekl David Šebek, pracovník vztahů k veřejnosti SSHMP.

Příprava na uzavření vrat musí proběhnout i v případě, že bude nutné vrata uzavřít kvůli stoupající hladině.

"My zase máme dohodu s Hasiči hlavního města Prahy a hasiči nám vyčistí pod hladinou ten prostor toho kolejiště, těch kolejnic, po kterých vrata jezdí, vyčistí to a pak přijdeme my a začneme dělat ty kroky k tomu, aby se vrata dala zatáhnout," řekla Markéta Komárková. 

Prahu by při povodních chránilo přes 19 km pevných a mobilních hrází. Naposledy se Čertovka kvůli zvýšenému průtoku uzavírala na jaře loňského roku. 

Reklama

Mohlo by Vás zajímat


Nejnovější zprávy PRAHA


Reklama

PR články

Více PR článků
Zavřít reklamu