Ovce, kozy a skot spásají pražské louky
- 19. srpna 2020,
- 15:16,
- PRAHA,
- Lukáš Kubát
Historicky bylo mnoho míst v Praze spásáno stády ovcí, koz nebo skotu. Hlavní město se k této tradici navrací. A proto se na pražských stráních a loukách s dobytkem můžete setkat. Právě pastva má pozitivní vliv třeba na vzácné rostliny nebo živočichy.
Tak jako každé léto můžete v Praze ve vybraných lokalitách potkat stáda ovcí, koz nebo skotu. Spásání porostu totiž představuje tradiční a zároveň k přírodě šetrný způsob obhospodařování pozemků.
"Pastva různými typy zvířat je v Praze prováděna už od roku 2000. V roce 2012 se ke třem, případně čtyřem stádům ovcí a koz přidala dvě stáda krav. Aktuálně spásáme šesti stády různých druhů zvířat," popsal Jiří Rom, specialista péče o chráněná území MHMP.
My jsme dorazili za stádem, které můžete vidět na ploše suchého poldru Čihadla mezi Dolními Počernicemi a Kyjemi.
"Stáda jsou obvykle ohrazena elektrickým ohradníkem, zároveň jsou pod dozorem pastevce a jeho psů. Ti pomáhají hlídat stáda například před jinými agresivními psy," vysvětlil Jiří Rom, specialista péče o chráněná území MHMP.
Magistrát žádná stáda nevlastní a všechny jsou vysoutěžena pomocí veřejné soutěže. Právě pastva oproti kosení nabízí mnoho výhod. Pomáhá třeba řadě rostlin a živočichů. Například tím, jak zvířata rozdupávají kopýtky a paznehty travní drn.
"Potlačí konkurenčně zdatné trávy a udělají prostor pro konkurenčně slabé rostliny. Ty potom mohou vyrůst. Podobně pozitivní dopad to má i na řadu bezobratlých. Představte si třeba dravé druhy brouků či pavouků, kteří potřebují lovit. V trávě se jim to ale nedaří. Potřebují lovit na obnažené půdě. Tím, že se rozdupe travní drn, tak vzniknou takováto řídká místa," dodal Jiří Rom, specialista péče o chráněná území MHMP.
Stáda ovcí koz nebo skotu můžete v hlavním městě potkat na mnoha místech, a to až do listopadu.