Magistrát spustil projekt Pomáháme Praze
- 16. března 2020,
- 13:13,
- PRAHA,
- Lenka Castillo
V plném provozu je nová informační linka pražského magistrátu, která je určena především seniorům a dalším potřebným. Zkušení operátoři na této lince poskytnou volajícím nejen pomoc s dovážkou nákupu potravin, léků a hygienických potřeb až domů, ale nově zajistí případně i psychologickou pomoc. Do terénu vyjíždějí dobrovolníci z řad Červeného kříže, skautů, organizace Život 90 a dalších.
S opatřeními kvůli koronaviru se už v minulých dnech spustila řada událostí. Mimo jiné zasáhly i seniory, zejména ty osamělé nebo hendikepované. Dlouhodobě jim svoji pomoc nabízí organizace Život 90, která aktuálně ve spolupráci s pražským magistrátem spustila speciální linku pro seniory. Je již v plném provozu.
"Víme, že řada seniorů nemá své blízké, nemá zajištění od sousedů, a takovéto seniory jsme nechtěli nechat bez jakékoliv pomoci, tudíž jsme spustili linku a právě ve spolupráci s magistrátem se nám podařilo díky jim, aby ta linka byla bezplatná a dokázala obsáhnout velkou obslužnost pro ty, kteří pomoc potřebují," vysvětlila Terezie Šmídová, manažerka komunikace Život 90.
Operátoři volajícím pomohou ve čtyřech základních případech, které následně konkrétně vyhodnotí. Jedná se o pomoc s dovážkou nákupu potravin, léků a hygienických potřeb až domů, a nově i o psychologickou pomoc.
" V současné době tu linku máme zřízenou včetně operátorů tady u nás na Mariánském náměstí na magistrátu, ale budeme ji přepojovat na společnost Invia, která normálně prodává zájezdy, ale vzhledem k tomu, že dneska nikdo nikam nejezdí, tak nám tato společnost poskytla celé své call centrum včetně padesáti operátorů, kam bude ta linka přepojena. To znamená, že senior, který sedí doma, zavolá na to naše číslo 800 106 166, operátor vyhodnotí, jakou pomoc ten senior potřebuje a podle toho přepojí ten telefon na dalšího člověka," upřesnil informace náměstek primátora hl. m. Prahy Petr Hlubuček.
Do této chvíle se přihlásilo asi 1300 dobrovolníků. Ne všichni však mohou do terénu. Magistrát pro ně ve spolupráci s Českým červeným křížem připravil formuláře, v nichž jsou uvedeny parametry, které dobrovolník musí splňovat.
"Jde o to, abychom zjistili, že ti dobrovolníci nebyli třeba v kontaktu s nějakým rizikovým člověkem, že jsou v té nerizikové skupině do šedesáti let a tak dále. Takže přijdou sem k nám, my je tady zaregistrujeme, my je tady proškolíme, dostanou kartičku dobrovolníka a tito nám potom pomáhají s tou vlastní službou," doplnil Hlubuček.
Pomoc v terénu nabízejí zejména dobrovolníci z řad Červeného kříže, skautů, Života 90 a další. V případě zájmu o dobrovolnictví je tedy třeba zaregistrovat se přes webové stránky pomahamepraze.cz. V rámci projektu připravil také magistrát spuštění dovážky hotových jídel za 70 korun. Seniorům a potřebným má rozvést až deset tisíc jídel denně.