Praha slavila 30 let od sametové revoluce
- 18. listopadu 2019,
- 13:06,
- PRAHA,
- Jan Varga
Praha slavila 30. výročí od sametové revoluce. V rámci oslav proběhlo mnoho vzpomínkových a kulturních akcí. Národní třída se například opět uzavřela dopravě, z Albertova vyrazil sametový průvod a na Václavském náměstí se mohli lidé bavit na Koncertě pro budoucnost.
V sobotu v pravé poledne zazněla na Mariánském náměstí před Novou radnicí státní hymna, primátor Prahy Zdeněk Hřib vztyčil českou vlajku a oficiálně tak zahájil víkend plný oslav třicetiletého výročí od sametové revoluce. Jednou z prvních akcí byla vernisáž výstavy fotografií s názvem Praha 1989, jejímž autorem je fotograf Jan Šibík, který zachytil revoluční okamžiky v hlavním městě.
"Přeci jenom i před těmi třiceti lety to byla snaha o změnu. Z těch fotek to také číší a teď je asi vhodná doba, abychom se podívali co se podařilo, co se nepodařilo, co bychom měli ještě dokončit tak, aby ty hodnoty nebyly nějakým způsobem erodovány, " řekl Zdeněk Hřib, primátor hl. m. Prahy.
Také za zachování demokratických hodnot přišli demonstrovat lidé v sobotu odpoledne na Letnou, podle odhadů se tady sešlo dvě stě padesát až tři sta tisíc lidí, kteří tak dali najevo nespokojenost se současnou vládou.
Anketa
Od nedělního rána pak byla pro dopravu uzavřena Národní třída, probíhala tam totiž studentská akce s názvem Korzo Národní. Představili se na ní hudebníci, ale také dvacítka neziskových organizací. Stanové městečko na ulici rozbil také Skautský institut.
"Na Národní vyrostl skautský tábor, je tu 10 skautských podsadových stanů, což je světový unikát. Jsou v nich připraveny aktivity pro děti i dospělé. Dospěláci se zde můžou podívat na film Jednou skautem - navždy skautem od Olgy Špátové a děti si můžou vyzkoušet aktivity, které jsou inspirované skautskými hrdiny a hrdinkami. Jde třeba o Dagmar Skálovou nebo Jiřího Navrátila. Skauty, kteří se zasadili o odboj a zanechali v nás a v historii velkou stopu, kterou chceme neustále připomínat, " vysvětlila Barbora Trojak, tisková mluvčí organizace Junák - český skaut.
Primátor Prahy pak nechyběl u odhalení sochy Václava Havla na Malostranském náměstí. Autorka sochy Barbora Daušová chtěla bývalého prezidenta zachytit jako člověka, který měl blízko k lidem. Pokud se podaří ve veřejné sbírce vybrat dostatečný obnos, mohla by v budoucnu socha stát na náměstí nastálo a to v bronzovém provedení.
"Celé je to koncipované především jako literát. Samozřejmě i jako politik, protože to je neodmyslitelné, ale hlavně...socha měla být z papírmaše. Na tom saku je text z jeho divadelní hry Odcházení, kdy mladá studentka obdivuje toho politika a opravdu ho velmi chválí a ty úryvky jsou tam zaznamenané, " řekla Barbora Daušová.
Kolem třetí hodiny pak z Albertova vyrazil sametový průvod, který zamířil na Národní třídu a Václavské náměstí.
"Bylo by fajn si připomenout ten zážitek a ten feeling toho pochodu, který to vlastně celé odstartoval, pochod studentů z Albertova na Národní třídu v roce 89. Mnoho lidí ho samozřejmě tenkrát nezažilo, ta účast nebyla masívní, tak jsme si řekli, že by bylo fajn to někým způsobem divadelně připomenout, udělat z toho takové site specific divadlo pomocí různých divadelních výstupů, " řekl Oskar Rejchrt, dramaturg akce Korzo na Národní.
Přesně v 17 hodin a 11 minut se pak nejen v Praze ale celé republice rozezněly zvony Paměti národa, které připomněly oběti komunismu.
S nastávající tmou se pak začaly pražské budovy halit do národních barev. V barvách trikolory se rozzářila také Petřínská rozhledna. Lidé se pak mohli zajít pobavit k muzice na Koncert pro budoucnost, který se konal na Václavském náměstí.
Oslavy pak vyvrcholily videomappingem na budově Národního muzea. Zhruba desetiminutová projekce mapovala historii východní Evropy po 2. světové válce až po události v roce 1989.