Praha bojuje za levnější bydlení
- 6. listopadu 2019,
- 12:35,
- PRAHA,
- Lukáš Kubát
Praha představila opatření, která mají za cíl zlevnit bydlení v Praze. Jedním z nich je výstavba dostupného družstevního bydlení, druhým pak daňový balíček, díky kterému by klesly náklady na pořízení bydlení o stovky tisíc korun. Tématu se věnoval náš reportér Lukáš Kubát.
Dostupnější bydlení pro střední třídu. Hlavní město se rozhodlo podpořit družstevní bydlení.
"Nejjednodušší cesta je poskytnutí pozemků pro výstavbu. Bytová družstva by si nemusela kupovat ten pozemek, tím pádem by to pro družstevníky bylo levnější. Podmínkou bude, že družstevníci skutečně budou v těch bytech bydlet. Výhodou je, že člen družstva není tím, kdo si musí vzít úvěr, hypotéku, a musí tuto hypotéku splácet. Úvěr si bere družstvo. Družstevník splácí úvěr v rámci nájemného," řekla Hana Marvanová, radní hl. m. Prahy.
"My tímto cílíme na střední vrstvu, která není schopna si vzít několik milionů hypotéku, je ale schopna platit nájem ve výši 10 až 20 tisíc korun. A přitom chce, aby po letech placení takové částky jim nezůstaly prázdné ruce a pouze nájemní byt a smlouva, ale aby jim zůstala majetková hodnota v podobě družstevního bytu," řekl Jiří Pospíšil, předseda zastupitelského klubu.
Družstevníky by se tak mohli stát i ti, kteří by na hypotéku jen stěží dosáhli. Tím, že hlavní město poskytne pozemky, zároveň získá i část bytů.
"Praha by chtěla získat třetinu bytů k dispozici, které by dále pronajímala lidem v profesích, které Praha nutně potřebuje pro svůj chod, např. jsou to strážníci, učitelé, zdravotní sestry," řekla Hana Marvanová.
Bytová družstva v Praze jsou schopna stavět a nabízet byty zhruba za 60 tisíc korun za metr čtvereční, zatímco developeři chtějí za metr čtvereční v průměru 100 tisíc korun. Praha by chtěla podpořit dostupnější bydlení i celorepublikově. A to díky zákonodárné iniciativě.
"Připravujeme změnu zákona o DPH. Dnes je sazba 15 % a mělo by se to snížit na 10 %, nebo nejlépe 5 %, což bylo v minulosti. Chtěli bychom zrušit daň z nabytí nemovitosti, protože de facto jde o dvojí zdanění. A zároveň bychom chtěli rozšířit daňové úlevy pro fyzické osoby, které si pořizují vlastní bydlení," řekla Hana Marvanová.
"Snížení daní je rychlá možnost, jak zlevnit byty na trhu a umožnit občanům získat bydlení," řekl Jiří Pospíšil.
Jeden z prvních družstevních projektů, které Praha podpoří, vznikne v Praze 13. Během příštích let by tu mělo vzniknout zhruba 150 bytů.