• Načítám...
>

Výstava Tutanchamon láká na moderní efekty

  • 22. srpna 2019,
  • 16:33,
  • PRAHA,
  • Kristýna Svobodová

Ve spolupráci s italskými partnery Civita Mostre e Musei a společností Laboratorirosso otevřelo Národní muzeum unikátní výstavu Tutanchamon Real Experience. Expozice má prostřednictvím audiovizuálních efektů návštěvníkům přinést nevšední zážitek.

Reklama

Národní muzeum představuje jednoho z nejznámějších egyptských faraónů prostřednictvím kombinace originálních artefaktů a nejnovějších multimediálních technologií. Unikátní expozice má návštěvníky vtáhnout do příběhu starověkého Egypta.

"Ta výstava má několik sálů a 2 z nich jsou věnované velkoprostorovému 3D promítání, které je doplněné audio průvodcem. A druhá multimediální část vás opravdu mysticky provede starověkým Egyptem, jeho historií, provede vás také objevením Tutanchamonovy hrobky na počátku 20. století, mumifikací a legendami a způsobem odchodu toho faraóna na druhý život tak, jak si to staří Egypťané představovali," řekl Michal Lukeš, generální ředitel Národního muzea.

Na výstavě se podílela také řada italských institucí včetně společnosti Laboratoriorosso. Právě její ředitel Sandro Vannini je iniciátorem použití nejmodernějších efektů v expozici.

"Chtěli jsme jejím prostřednictvím vyprávět všední život starých Egypťanů, protože vystavit pouze exponáty s popiskem nevyvolají ten pocit, emoce a nepředají to, jak ti staří Egypťané žili. Výstavu jsme připravovali zhruba 2 roky, ale vycházeli jsme z archivů, kde mám spoustu videozáznamů, fotografií a materiálů," řekl Sandro Vannini, ředitel Laboratoriorosso.

Unikátní výstava slibuje také historickou přesnost a zaručuje přítomnost originálních artefaktů. Na projektu se totiž podíleli i světové uznávaní egyptologové. Mezi nimi např. doktor Pavel Onderka z Náprstkova muzea.

"Hned z úvodu výstavy návštěvníci uvidí sochu boha Amona, pravděpodobně s tváří krále Tutanchamona. Toto je asi nejvzácnější předmět, který je na výstavě vystavený. Je to zápůjčka z Hannoveru z nadace Fritze Barrense. Běžně je tato socha vystavena v Museu August Kestner v Hannoveru. Nicméně pro výstavu se podařilo získat zápůjčku. Je to velmi cenná zápůjčka," řekl Pavel Onderka, kurátor egyptské a nubijské sbírky NM.

Část výstavy je věnována také významnému českému archeologovi Jaroslavu Černému a jeho objevům.

"Právě tady si mohou návštěvníci např. prohlédnout dopis zapsaný na keramickém střepu. Tento dopis ilustruje rodinný spor, který proběhl před více než 3 tisíci lety. Mohou se vlastně seznámit s tím, jak se manžele hádali ve starověkém Egyptě," řekl Pavel Onderka.

Výstava o Tutanchamonově životě a smrti s audiovizuálními efekty bude v Historické budově Národního muzea k vidění až do konce ledna 2020.

Reklama

Mohlo by Vás zajímat


Nejnovější zprávy PRAHA


Dnešní premiéry

Reklama

PR články

Více PR článků
Zavřít reklamu